Законопроект про державну мову не буде поширюватися на приватне життя людей – нардеп Подоляк
Новий закон про державну мову бажано ухвалити до початку президентської виборчої кампанії, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" народний депутат від фракції "Самопоміч", перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Ірина Подоляк.
Питання про статус державної мови в Україні та сферу його застосування досі не врегульоване. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" повідомила народний депутат від фракції "Самопоміч", перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Ірина Подоляк.
"Є часткові згадки в окремих законах (наприклад, у законах про держслужбу, освіту, телерадіомовлення тощо), є загальні положення щодо мовного питання у нашій Конституції з певними положеннями про російську мову. Це все, що залишилося нам після скасування закону Колесніченка – Ківалова. Системного і гідного врегулювання питання про використання державної мови немає. Про "лагідну українізацію" говоримо десятки років, але держава так і не створила умов, щоб люди змогли нормально оволодіти державною мовою. Зараз ми маємо створити такі умови", – сказала нардеп.
Народний депутат підкреслила, що бажано розглянути та ухвалити закон до початку виборчої кампанії.
"На цей момент є один документ, над яким варто спокійно і системно попрацювати, якщо ми говоримо про лагідну, але інтенсивну українізацію. Це законопроект №5670д, де я є співавтором. Його було зареєстровано півтора року тому. Його, нарешті, доопрацювали за участю фахівців із різних сфер. Проект готовий до обговорення у сесійній залі, хоча ми розуміємо, що в нього ще можуть вносити правки. Було б успіхом ухвалити закон про державну мову до початку президентської кампанії. Інакше потім, як завжди, почнеться вакханалія. І якщо нам удасться це зробити, значить Верховна Рада хоч щось зробила для країни. Я вірю, що в парламенті може бути цивілізована дискусія стосовно цього питання", – зазначила Подоляк.
За її словами, у новому законопроекті немає примусу до використання державної мови.
"Норми закону чітко регулюють застосування і використання державної мови в публічній сфері. Його дія не поширюватиметься на приватне життя людей та їхні релігійні переконання. Ми нікого ні до чого не примушуємо, але даємо кожному можливість оволодіти мовою. Ми розуміємо, що багато людей старшого віку не знають української – їх ніхто не буде примушувати вчити її. Закон, радше, розрахований на молодь, яка бачить своє майбутнє в Україні", – зазначила Подоляк.
3 вересня спікер парламенту Андрій Парубій заявив, що Верховна Рада має намір восени розглянути закон про мову. Він зазначив, що в парламенті зареєстровано п'ять законопроектів, більшість із них уже розглянув профільний комітет.
28 лютого 2018 року Конституційний Суд України постановив, що ухвалення закону Колесніченка – Ківалова не відповідало процедурі розгляду законопроектів Верховною Радою. Його дію було скасовано.