Заліщук про антикорупційний суд: Україна переросла свого президента

Заліщук: Створення антикорупційного суду  це серйозний наступ на лігу недоторканних
Фото: Yan Dobronosov / Facebook

Народний депутат від Блоку Петра Порошенка Світлана Заліщук заявила, що президент України понад два роки протидіяв ухваленню закону про Вищий антикорупційний суд, однак у країні вже є критична маса прихильників нового інституту.

Ухвалення українським парламентом законопроекту про Вищий антикорупційний суд (ВАКС) показало, що у країні є критична маса людей, які хочуть боротися з корупцією і можуть домагатися цього у співпраці з міжнародними однодумцями. Таку думку висловила народний депутат від Блоку Петра Порошенка Світлана Заліщук у Facebook.

"Ухвалення закону показало ще раз, що Україна переросла свого президента. Україна – інша. Україна може і повинна мати сильні інститути, які будуть робити її реально європейською", – розповіла вона.

Нардеп зазначила, що судді ВАКС повинні відповідати високим вимогам.

"Значною мірою на рішення в доборі суддів буде впливати шість членів ради експертів, яких номінують міжнародні організації, що мають міжнародні договори з Україною, – ЄС, GRECO, OECD", – повідомила вона.

За словами Заліщук, у парламенті боролися, щоб у виборі суддів ВАКС вирішальний вплив здійснювали міжнародні організації.

"Залишилися питання до закону, які комітет відмовився підтримати. Ідеться про регулювання роботи ради, її участі у засіданнях Вищої кваліфікаційної комісії суддів і процедуру ухвалення рішень. Є побоювання, що ці неузгодженості можуть бути використані для маніпуляцій", – додала вона.

На думку нардепа, президент не хотів ухвалення закону про антикорупційний суд.

"Він його уникав більше двох років. Він витрачав цінний час країни на створення інституції, яка мала би вже виносити вироки крадіям, справи яких розслідує НАБУ... Але президента змусили до ухвалення закону. Прогресивні депутати, активне громадянське суспільство, журналісти та міжнародні партнери. Реально та коаліція, без якої реформи у країні були б неможливими", – заявила вона.

Заліщук додала, що створення антикорупційного суду стане серйозним "наступом на лігу недоторканних".

"Ми наблизилися ще на один крок до тієї реальності, коли яку би посаду ти не займав, якщо вкрав – будеш сидіти", – підсумувала вона.

22 грудня 2017 року президент України Петро Порошенко подав до парламенту законопроект №7440 "Про Вищий антикорупційний суд".

11 січня 2018 року голова місії МВФ в Україні Рон ван Роден надіслав лист в Адміністрацію Президента, у якому розкритикував законопроект Порошенка. Світовий банк також висловив невдоволення документом, заявивши, що він не відповідає вимогам СБ для надання Україні приблизно $800 млн на підтримку головних реформ.

В АП заявили, що вважають законопроект відповідним рекомендаціям Венеціанської комісії.

1 березня парламент підтримав законопроект про антикорупційний суд у першому читанні. 

21 травня спікер Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що вдалося узгодити 13 із 14 поправок, запропонованих Венеціанською комісією до законопроекту про антикорупційний суд до другого читання. Неузгодженою залишалася позиція про повноваження Громадської ради міжнародних експертів – право вето під час призначення суддів. В остаточній редакції закону про Вищий антикорупційний суд України змогли узгодити поправку, яка передбачає, що Вища кваліфікаційна комісія суддів зможе подолати недопуск кандидата в судді, якщо заручиться підтримкою трьох із шести міжнародних експертів.

23 травня депутати почали розгляд законопроекту у другому читанні. 7 червня комітет затвердив останню редакцію законодавчого акта, після чого Верховна Рада ухвалила закон.

Згідно з документом, Вищий антикорупційний суд в Україні мають створити протягом 12 місяців після набуття законом чинності.