Заступник генсека НАТО: Ми потребуємо Україну
Заступник генсекретаря НАТО з питань політики та політики безпеки Алехандро Альваргонсалес не зміг відповісти на запитання, коли Україна може стати повноправним членом Альянсу.
Україна у своєму прагненні до НАТО йде правильним шляхом, однак неможливо реформувати країну за три роки, заявив заступник генсекретаря НАТО з питань політики та політики безпеки Алехандро Альваргонсалес в інтерв'ю "Радіо Свобода" під час проведення 15-ї щорічної зустрічі "Ялтинська економічна стратегія". Разом із тим, він визнає, що цей шлях буде непростим.
"Україна доклала дуже багато зусиль протягом останніх чотирьох років. Більше, ніж за 20 років до цього. І вона йде правильним шляхом. Тож, перш за все, давайте зважати на те, що неможливо реформувати країну за три дні чи три роки. Потрібно це сприймати серйозно. Друге, є бажання реформ. Я зрозумів це після багатьох розмов, які мав за останні кілька днів", – зазначив Альваргонсалес.
За його словами, Україні необхідно продовжувати реформи, які наблизять її до НАТО, до Європейського союзу, до демократичних стандартів та ефективності.
"Я вважаю, що потрібно впровадити нещодавно ухвалений закон про національну безпеку. Також варто говорити і про антикорупційну політику", – підкреслив заступник НАТО.
Він заявив, що НАТО близький з Україною, тому що потребує її сили.
"НАТО потребує її сили. Саме тому, ми такі близькі з Україною. Тому моя відповідь проста: так, ми потребуємо Україну", – сказав представник Північноатлантичного альянсу.
Відповісти конкретно на запитання про те, коли країна може вступити в НАТО, Альваргонсалес не зміг.
"Моя куля передбачень учора зламалася, я не знаю відповіді на це запитання. Але це станеться, тільки-но відповідне рішення стане можливим. Україні пообіцяли, що вона стане членом НАТО в Бухаресті у 2008 році. А в Брюсселі визнали прагнення України і підтвердили бухарестські рішення", – додав він.
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі анексії Криму Росією і початку російської агресії на Донбасі. Наприкінці 2014-го Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". У червні 2017 року парламент підтримав закон, що закріплює намір України вступити в НАТО.
9 березня 2018 року у НАТО повідомили, що визнають за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі. Президент України Петро Порошенко сказав, що Київ буде наполягати на одержанні Плану дій щодо членства в НАТО.
Президент сподівається на вступ України в НАТО і Євросоюз до 2030 року.
28 лютого 2018 року Порошенко сказав, що його команда обговорює можливість доповнення Конституції пунктом щодо європейської та євроатлантичної інтеграції. Він припустив, що цей пункт можна внести в преамбулу Основного закону. 3 вересня Рада зареєструвала відповідний законопроект, ініційований президентом. У преамбулі до Основного закону Порошенко пропонує закріпити незворотність курсу України на євроатлантичну інтеграцію.
У НАТО підтримали відповідну законодавчу ініціативу.