Заступник глави МЗС Польщі: Ми не можемо сприймати мораторій на ексгумацію поляків – жертв репресій на території України

Заступник міністра закордонних справ Польщі заявив, що репресії на території України "залишаються відкритою раною" польської історії

Фото: msz.gov.pl

Заступник міністра закордонних справ Польщі Марчін Пшидач заявив, що Польща й Україна є близькими партнерами, а "націоналістичний наратив може бути основою політики, але не повинен визначати її".

Мораторій України на пошук та ексгумацію останків загиблих у середині минулого століття на її території поляків є нагальним питанням для Польщі, і Варшава хоче відкритого діалогу з Києвом. Про це заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Марчін Пшидач, виступаючи на Київському форумі безпеки 12 квітня, повідомило агентство "Інтерфакс-Україна".

"Не обійшлося і без проблем: уславлення Організації українських націоналістів та їхнього військового крила – УПА, яка не тільки боролася з радянською окупацією, а й була залученою до масових убивств поляків. На основі наших спільних християнських цінностей ми не можемо сприймати мораторій на пошук та ексгумацію поляків, які стали жертвами репресій на території України. Це все ще залишається відкритою раною нашої історії", – заявив він.

Пшидач зазначив, що Польща та Україна є близькими партнерами, а "націоналістичний наратив може бути основою політики, але не повинен визначати її".

Заступник міністра підкреслив, що польська сторона хоче відкритого і конструктивного діалогу щодо питань історії.

У жовтні 2016 року польський Сейм і Верховна Рада України ухвалили спільну Декларацію пам'яті та солідарності, яка мала покласти край історичним суперечкам. Незважаючи на це, історичне питання залишається джерелом напруженості між країнами.

26 квітня 2017 року стало відомо, що на кладовищі села Грушовичі поблизу Перемишля розібрали надгробний пам'ятник воїнам УПА. У Міністерстві закордонних справ України назвали дії щодо руйнування пам'ятника "демонстративними і провокаційними".

Український інститут нацпам'яті у травні 2017 року повідомляв, що за три роки в Польщі було зруйновано або пошкоджено 15 українських пам'яток.

Улітку 2017 року українська сторона відмовила польській у пошуку та ексгумації похованих на території України поляків.

2 листопада 2017 року міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що Польща має намір запустити процедуру, що не дозволить в'їхати у країну українцям, які демонструють антипольські погляди. У МЗС України на це відповіли, що у країні немає антипольських настроїв.

17 листопада 2017 року в Кракові відбулося засідання консультаційного комітету президентів України і Польщі. За підсумками переговорів сторони дійшли згоди зняти мораторій на проведення пошуково-ексгумаційних робіт в Україні і спільне їх відновлення, заступник глави Адміністрації Президента України Костянтин Єлісєєв та шеф канцелярії президента Польщі Кшиштоф Щерський "погодилися з важливістю" продовження роботи двосторонньої міжурядової комісії із захисту та повернення культурних цінностей. В адміністрації польського президента Анджея Дуди заявили, що вітають скасування мораторію на проведення ексгумації поляків в Україні.

13 грудня 2017 року президент Польщі Анджей Дуда і президент України Петро Порошенко зустрілися в Харкові. Лідери дійшли висновку, що історичні питання не повинні впливати на стратегічне партнерство України і Польщі, заявив Порошенко.

Дуда після зустрічі заявляв, що президенти домовилися "не робити кроків у межах чергових увічнювань, які не ґрунтуються на науково перевірених доказах". Він також говорив, що увічнювати потрібно "конкретних людей, які загинули".

26 травня 2018 року фахівці Інституту національної пам'яті Польщі завершили розкопки на місці пам'ятника в Грушовичах. У Бюро пошуків та ідентифікації ІНП країни заявили, що на місці виявили цивільні одиночні поховання 16 людей – чоловіків, жінок і дітей. У бюро зазначили, що ці останки, найімовірніше, не належать воїнам УПА.

Зі свого боку, секретар української Державної міжвідомчої комісії зі справ увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета повідомив, що за попередніми висновками групи українських експертів, які брали участь в розкопках, там було поховано щонайменше трьох воїнів УПА. Він підкреслив, що пам'ятник має бути відновлено.

У вересні 2018 року посол України в Польщі Андрій Дещиця заявив, що для початку ексгумації останків польських громадян в Україні влада Польщі має як мінімум відновити зруйновані пам'ятники, які українська і польська сторони визнають законно встановленими.