Зеленський: Ми підтримуємо незалежність Нацбанку, але як жити, якщо бюджет порахований за курсом 30?
Українські підприємства недоотримали "мільйони" через валютний курс, який диктував Нацбанк. Про це заявив президент України Володимир Зеленський.
Підприємці в Україні розуміють ситуацію, що склалася навколо відставки голови Національного банку Якова Смолія, останнім часом політика завищення курсу гривні створювала проблеми бізнесу. Про це, виступаючи 8 липня в Чернівцях, заявив президент України Володимир Зеленський, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Те, що підприємства недоотримали мільйони і закрилися через цей курс, – це є правда. Ми з цим боролися із самого початку моєї каденції. Усі навколо нам казали, що в нас незалежний [Національний] банк. Так, і ми підтримуємо незалежність Національного банку України, але казали всім: "Як ми можемо жити, якщо в нас навіть бюджет порахований за курсом 30, а гривня – ви бачите, яка в нас? Вийдіть на вулицю і подивіться – усі постраждають". Нам казали, що це ринкові умови, банк незалежний і таке інше", – сказав Зеленський.
Президент також поскаржився, що "в України не так багато друзів", навівши як приклад висловлювання ексголови Національного банку Валерії Гонтаревої про те, що Міжнародний валютний фонд має припинити підтримку України, якщо не буде призначено незалежного голову НБУ.
Смолія, який очолював Нацбанк із 2018 року, звільнили з посади 3 липня. Наразі посаду в.о. голови Нацбанку обіймає його перша заступниця Катерина Рожкова.
Голова регулятора подав 1 липня у відставку через "систематичний політичний тиск на НБУ" з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці. Зокрема, за словами Смолія, міністр економіки Ігор Петрашко просив знизити курс гривні до долара до 29–30 грн/$ і підняти інфляцію до 11%, коли Нацбанк ставив за мету інфляцію 5% ± 1 відсотковий пункт і дозволяв ринку встановлювати курс 27 грн/$.
В інтерв'ю LB.ua Смолій заявив, що президент Володимир Зеленський 30 червня попросив його піти з посади.
Забезпечення незалежності НБУ є безумовним пріоритетом глави держави, запевнили в Офісі президента.
Коментуючи відставку Смолія, у МВФ заявили, що незалежність Нацбанку України має бути забезпечено і його наступником.