Зеленський оголосив конкурс на посаду судді ЄСПЛ від України
Президент України Володимир Зеленський доручив забезпечити тестування кандидатів на знання офіційних мов Ради Європи.
Президент України оголосив конкурс на посаду судді Європейського суду з прав людини від України і створив комісію з добору кандидатів. Указ №356 про конкурс, підписаний президентом Володимиром Зеленським, опубліковано 10 червня на офіційному сайті глави держави.
Зеленський визнав такими, що втратили чинність, укази експрезидента Петра Порошенка №1043 від 1 листопада 2007 року "Про порядок проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України" і №100 від 4 квітня 2019 року "Про конкурс із добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України".
Новий президент затвердив положення про проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею ЄСПЛ і доручив Міністерству закордонних справ забезпечити тестування учасників конкурсу на рівень володіння ними офіційними мовами Ради Європи. За підсумками конкурсу список кандидатів подадуть до Ради Європи.
Європейський суд із прав людини – міжнародний судовий орган, юрисдикція якого поширюється на всі держави, що ратифікували Європейську конвенцію про захист прав людини та основних свобод, і включає всі питання, що стосуються тлумачення та застосування конвенції, зокрема міждержавні справи і скарги окремих осіб. Україну в ЄСПЛ із 2010 року представляє суддя Ганна Юдківська.
Повноваження Юдківської закінчуються в червні 2019 року. До цього часу Україна зобов'язана визначити трьох кандидатів на цю посаду через проведення конкурсу, а потім подати обраних кандидатів на розгляд Парламентської асамблеї Ради Європи. На початку квітня п'ятий президент України Петро Порошенко оголосив конкурс на посаду, однак Окружний адміністративний суд Києва на вимогу Української Гельсінської спілки із прав людини 26 квітня ухвалив рішення зупинити його. Активісти УГСПЛ заявили, що конкурс відбувався із грубими порушеннями, зокрема було порушено "принципи публічності, відкритості, прозорості та своєчасності".