Зеленський про катастрофу літака МАУ: Я не міг відразу в публічному полі говорити: "Нас збили"
За словами президента України Володимира Зеленського, він відразу запевнив родичів українців, загиблих у катастрофі літака "Міжнародних авіаліній України" в Ірані, що помилки екіпажу або технічної несправності літака бути не могло.
Україна не стала відразу публічно звинувачувати Іран у збитті літака "Міжнародних авіаліній України", оскільки потрібні були докази. Про це в інтерв'ю ізраїльському "9 каналу", яке вийшло 24 січня, заявив президент України Володимир Зеленський.
"Коли наших професіоналів було допущено, хлопці мені телефонували і повідомляли: "Дивись, немає кабіни, немає крила і немає крісел". Звісно, ми з партнерами тиснули на іранську сторону, щоб вони зробили все, щоб ми отримали всі можливі речові докази", – сказав Зеленський.
Після цього, як наголосив президент, було сформульовано кілька версій причин катастрофи, зокрема збиття ракетою.
"Я вам скажу, ми не виходили в публічне поле першого ж дня із цією версією, тому що, ну, все має бути по поличках. Це серйозні звинувачення, які потребують серйозних дуже підтверджень", – підкреслив президент.
Водночас, за словами Зеленського, він одразу запевнив родичів загиблих українців, що помилки екіпажу або технічної несправності літака бути не могло.
"Ми вже знали, що версія з погляду технічних помилок, несправностей, не того курсу, непрофесійного управління літаком – неправильна. Мало того, зараз ми вже можемо про це говорити, і цьому є свідки – це близькі та рідні... І я до них поїхав. Я не міг у публічному полі говорити: "Нас збили", але я приїхав до них і сказав: "Окрім співчуття тощо, я приїхав до вас із важливою інформацією. Хочу, щоб ви точно знали, що це на сто відсотків не технічна помилка, не помилка ваших рідних, і не помилка нашого професійного екіпажу"... Але в публічне поле не виходив, потрібні були дані й докази", – сказав президент.
Він зазначив, що визнання іранської сторони вдалося досягти, зокрема, завдяки тиску на Тегеран.
"Ми добилися визнання завдяки, до речі, не тільки нашим професіоналам, не тільки нашій комісії, яка на місці там працювала, завдяки і Сполученим Штатам Америки, і Великобританії, і Канаді, і, чесно кажучи, у нас було спілкування й з ізраїльською стороною теж", – додав Зеленський.
Президент підкреслив, що українська сторона доб'ється покарання винних у катастрофі.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана в Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, повідомив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". Про це заявили прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон. Вони припустили, що це сталося ненавмисно. В Ірані спочатку називали таку версію брехнею.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ іранські військові збили помилково. У відомстві стверджують, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції й "за формою та висотою польоту був схожим на ворожий об'єкт".
20 січня в офіційному звіті Іран визнав, що дві ракети "Тор-М1" класу "земля – повітря" було випущено по повітряному судну за три хвилини після його вильоту з аеропорту "Імам Хомейні".