Зеленський про сутички під Радою: Це не шлях цивілізованої країни
На акції протесту проти продажу землі сільськогосподарського призначення, яка відбувалася 17 грудня під Радою, "звучали не голоси фермерів, а політичні гасла", через це й постраждали люди, заявив президент України Володимир Зеленський.
Дискусії про законодавчі ініціативи не мають порушувати закон. Про це 17 грудня у Facebook заявив президент України Володимир Зеленський, коментуючи сутички під Радою.
"Кожен має право на мирне зібрання. Кожен має право висловити думку. І кожен має нести відповідальність, якщо від його дій страждає інший. Дискусії про законодавчі ініціативи не повинні порушувати закон. Я поважаю думку українців, упродовж місяців ми слухаємо пропозиції стосовно реформ. Однак на мітингу щодо закону про землю звучать не голоси фермерів, а політичні гасла. Через них постраждали і мітингарі, і поліцейські. Це не шлях цивілізованої країни", – написав Зеленський.
Президент підкреслив, що заради кращого життя українці мають навчитися поважати одне одного.
"Влада, як і обіцяла, вносить між першим і другим читанням правки в закон про землю на основі обговорень з українцями. Ми дослухаємося до людей. І саме так Україна буде рухатися до кращого життя, попри опір старих "еліт". Це я вам гарантую", – заявив він.
17 грудня активісти влаштували під Верховною Радою акцію протесту проти продажу землі сільськогосподарського призначення. Керівник Головного управління Нацполіції в Києві Андрій Крищенко повідомив, що правоохоронці почали розганяти мітингувальників після того, як група людей стала перфораторами робити отвори в асфальті, щоб установити намети. За його словами, частина людей провокувала поліцейських, вони кидали каміння, завдавали ударів заздалегідь заготовленими палицями. Унаслідок цього постраждали 17 поліцейських і двоє цивільних. Загалом у сутичках брало участь приблизно 500 осіб.
26 мітингувальників затримали, увечері їх відпустили.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу) Кримінального кодексу України.
ЗМІ повідомляли, що одного чоловіка у непритомному стані забрала швидка допомога. Крищенко інформував, що чоловік помер. За його словами, ця смерть не пов'язана із сутичками, чоловік помер через серцеву недостатність за кілька кварталів від Ради. Голова поліції Києва сказав, що точно не відомо, чи був цей чоловік учасником акції протесту.
Із 2002 року в Україні діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. 20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила його до 2020 року.
У вересні 2019 року Зеленський доручив Кабінету Міністрів розробити законопроєкт про введення у країні ринку землі сільськогосподарського призначення. Уряд подав у Раду проєкт закону №2178 25 вересня, але в першому читанні 13 листопада парламент ухвалив альтернативний законопроєкт №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення" авторства депутатів від "Слуги народу". Документ не підтримали парламентські фракції "Батьківщина", "Опозиційна платформа – За життя", "Європейська солідарність", "Голос", а також депутатська група "За майбутнє".
У документі зазначено, що після зняття мораторію одна людина може придбати не більше ніж 213 тис. га землі. Уповноважений президента України із земельних питань Роман Лещенко повідомив, що питання ліміту до другого читання переглянуть.
Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук анонсував відкриття ринку землі в Україні з 1 жовтня 2020 року. Зеленський пообіцяв, що питання про можливість продажу землі іноземцям винесуть на всеукраїнський референдум.
4 грудня глава парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що Рада може розглянути законопроєкт у другому читанні в період із 17-го до 20 грудня.