Зеленський пропонує змінити правовий статус ДБР і дозволити призначати директора бюро президенту за поданням конкурсної комісії
Законопроєкт про внесення змін у закон про Держбюро розслідувань президент Володимир Зеленський визначив як невідкладний.
На сайті парламенту з'явився текст законопроєкту №2116 про внесення змін до закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо вдосконалення діяльності ДБР.
Законопроєкт 10 вересня зареєстрував президент України Володимир Зеленський, він визначив його як невідкладний.
Як зазначено в пояснювальній записці, проєкт закону пропонує змінити правовий статус ДБР із центрального органу виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність, на державний правоохоронний орган.
Також законопроєкт передбачає, що граничну чисельність центрального апарату й територіальних управлінь ДБР визначатиме Кабмін за поданням директора ДБР. На сьогодні цю чисельність (1500 осіб) вказано безпосередньо в законі про бюро.
"[Проєктом закону] уточнюються порядок призначення директора Держбюро розслідувань та його повноваження; унормовуються підстави притягнення працівників ДБР до дисциплінарної відповідальності", – ідеться в пояснювальній записці.
Зокрема, зазначено, що директора бюро призначає президент за поданням конкурсної комісії.
"Прийняття [законопроєкту] дасть змогу вдосконалити правові основи організації та діяльності ДБР, сприятиме більш ефективному виконанню покладених на Державне бюро розслідувань завдань", – заявили автори проєкту.
Закон про Державне бюро розслідувань парламент ухвалив 2 листопада 2015 року, він є частиною так званого пакета безвізових законів, а також частиною реформи прокуратури, оскільки ДБР забирає в неї функцію досудового розслідування. 1 березня 2016 року закон набув чинності.
У листопаді 2017 року було обрано керівництво ДБР. Директором Держбюро розслідувань став експрокурор Роман Труба на підставі рішення конкурсної комісії.
ДБР почало роботу в листопаді 2018 року.
2 вересня 2019 року Верховна Рада внесла до порядку денного сесії законопроєкт №1014, згідно з яким повноваження президента призначати і звільняти главу ДБР буде закріплено в Конституції України. Депутати передали документ до Конституційного Суду України, щоб він надав висновок стосовно відповідності його вимогам Основного закону.
Представник президента в Конституційному Суді України Федір Веніславський заявив, що законопроєкти про внесення змін до Конституції, які Рада 3 вересня передала до КСУ, депутати зможуть розглянути на наступній сесії, яка почнеться у 2020 році.