Зеленський провів телефонну розмову з Путіним
Під час телефонної розмови із президентом Росії Володимиром Путіним президент України Володимир Зеленський сказав, що РФ має повернути Україні озброєння, обладнання та документацію, які були на захоплених у районі Керченської протоки українських військових кораблях.
25 листопада президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову із президентом РФ Володимиром Путіним. Про це поінформувала пресслужба Офісу президента у Facebook.
"Глава Української держави відзначив важливість нещодавнього повернення Росією українських кораблів. Водночас Зеленський наголосив на необхідності повернення всього озброєння, обладнання та документації, що перебували на цих судах", – розповіли у пресслужбі.
Окрім того, сторони торкнулися питання газових переговорів у тристоронньому форматі Україна – Росія – ЄС.
У Кремлі заявили, що розмова Путіна і Зеленського відбулася за ініціативою української сторони з урахуванням запланованого на 9 грудня 2019 року в Парижі саміту в нормандському форматі.
"Детально обговорено газову проблематику, зокрема питання продовження транзиту і відновлення прямих постачань російського газу в Україну. Домовлено про продовження контактів на різних рівнях", – додали у пресслужбі.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.
У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Термін виконання рішення сплив 25 червня.
7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Полозов повідомляв, що моряків відпустили на поруки української омбудсменки Людмили Денісової. Справу проти них у РФ не закрили.
У листопаді Росія погодилася повернути кораблі. 20 листопада вони прибули до Очакова. Зеленський повідомив, що Росія повернула кораблі без жодних умов.
Начальник Генштабу – головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак заявив, що кораблі пограбували мародери. "Як військова людина можу зрозуміти, чому Росія зняла з кораблів засоби зв'язку і навігації. Але коли мені говорять, що вони навіть у гальюні унітази зняли – цього я не розумію. Коли мені кажуть, що на "Яни Капу", на буксирі, познімали оці трубопроводи мідні як кольоровий метал, я так розумію, що це не військові працювали, це мародери. По-іншому я не можу назвати тих істот, які так вчинили з військовим кораблем", – додав він.
25 листопада Зеленський заявив, що Україна формує списки зниклого обладнання і передасть їх РФ. Президент запевнив, що Росія все віддасть.