Зеленський – спецпредставнику Ірану: Україна має технічні можливості для розшифрування самописців PS752
Президент України Володимир Зеленський і спеціальний представник президента Ірану Мохаммад Есламі обговорили питання компенсації рідним та близьким загиблих у катастрофі збитого літака авіакомпанії МАУ та створення спільної слідчої групи для забезпечення ефективного розслідування.
Україна має необхідні технічні можливості та досвідчених фахівців для належного виконання розшифрування вмісту бортових самописців Boeing авіакомпанії МАУ, який було збито біля Тегерана. Цю тему, як інформує пресслужба глави Української держави, 20 січня президент України Володимир Зеленський обговорив із представником президента Ірану Мохаммадом Есламі, який прибув у Київ.
"Очікується прибуття групи представників Ірану, які ознайомляться з технічними можливостями України для розшифровки чорних скриньок. Сторони погодилися, що всі залишки літака, які збереглися після катастрофи, мають бути повернені в Україну", – ідеться в повідомленні пресслужби.
Також співрозмовники порушили питання компенсації близьким та рідним загиблих в авіакатастрофі і створення спільної слідчої групи.
"Ми вже ніколи не зможемо повернути батьків, дітей, рідних їхнім родинам. Єдине, що ми можемо їм дати, – це справедливість. А справедливість полягає у правді. Я обіцяв рідним і близьким загиблих, я обіцяв народу України, що істину буде встановлено. Ми маємо знати, що сталося", – підкреслив Зеленський на зустрічі з Есламі.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України" розбився 8 січня поблизу Тегерана незабаром після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, повідомив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". Про це заявили прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон. Вони припустили, що це сталося ненавмисно. За інформацією американських ЗМІ, ракет було дві. В Ірані спочатку називали таку версію брехнею.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ іранські військові збили помилково. У відомстві стверджували, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції й "за формою та висотою польоту був схожим на ворожий об'єкт".
14 січня влада Ірану заявила про затримання кількох осіб, підозрюваних у справі про катастрофу українського літака.
В Ірані спочатку припускали, що чорні скриньки збитого літака передадуть для розшифрування у Францію. 11 січня французьке Бюро розслідування та аналізу безпеки цивільної авіації повідомило, що візьме участь у технічних роботах.
14 січня президент "Міжнародних авіаліній України" Євген Дихне сказав, що чорні скриньки збитого літака, імовірно, будуть розшифровувати в Україні. Офіс генерального прокурора і Служба безпеки України звернулися до компетентних органів Ірану із запитом про правову допомогу, пов'язану з переданням чорних скриньок українським правоохоронцям.
У Національному бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів із цивільними повітряними суднами України повідомили, що глава іранської комісії з розслідування авіаційних подій Організації цивільної авіації країни Хасан Резаїфар планує прибути в Україну з метою визначення лабораторії для розшифрування чорних скриньок.
18 січня Резаїфар заявив, що Іран надішле в Україну чорні скриньки з літака МАУ. Чиновник сказав, що в Києві бортові самописці спробують розшифрувати з використанням досвіду Канади, Франції та США, а якщо не вдасться, їх надішлють у Францію. Однак 19 січня Резаїфар спростував своє ж твердження, повідомивши, що фахівці спробують розшифрувати чорні скриньки в Ірані.
19 січня в "Бориспіль" прибув борт із тілами 11 загиблих в авіакатастрофі українців.