Зеленський ветував новий Виборчий кодекс
Президент України Володимир Зеленський висловив низку зауважень до Виборчого кодексу України, який Верховна Рада ухвалила 11 липня, і повернув документ до парламенту на доопрацювання.
Президент України Володимир Зеленський ветував Виборчий кодекс України.
Глава держави 13 вересня повернув закон у Верховну Раду зі своїми пропозиціями. Законопроєкт №0978 "Пропозиції президента до Виборчого кодексу України" зареєстровано на сайті Ради.
"Кодекс, який надійшов на підпис, містить положення, які не відповідають Конституції України, не враховують останні позитивні зміни у виборче законодавство, спрямовані на його вдосконалення, не узгоджуються із законодавчими актами, які є базовими у відповідній сфері, не забезпечують належної регламентації та організації виборчого процесу, ефективного контролю за виборчими процедурами", – ідеться в документі.
У пропозиціях президент висловив думку, що положення кодексу фактично зберігають ознаки пропорційної виборчої системи із закритими списками.
Також, за його словами, в кодексі передбачено, що кандидат, реєстрацію якого скасовано, втрачає статус суб'єкта виборчого процесу, але суб'єктом цього процесу є також виборець. Тому глава держави просить уточнити, що кандидат після скасування реєстрації втрачає саме цей статус, а не виборче право загалом.
Окрім цього, президент зазначив, що закріплений у законі принцип гендерної рівності, який передбачає, що в кожній п'ятірці списку має бути щонайменше двоє кандидатів однієї статі, може бути знівельовано, адже в кодексі не передбачено механізму заміни кандидата за принципом гендерної рівності у разі скасування його реєстрації.
У пропозиціях зазначено, що Кодекс не містить гарантій повноцінної реалізації виборчого права внутрішньо переміщеними особами та людьми з інвалідністю.
Також Зеленський висловив зауваження до положень кодексу, які стосуються відшкодування партіям і кандидатам коштів, витрачених на агітацію, держфінансування партій, формування виборчих комісій, права звернення до Конституційного Суду, закупівель, здійснюваних Центрвиборчкомом, та інших статей.
"Наведений перелік зауважень є далеко не повним. Враховуючи викладене, не можу підтримати Виборчий кодекс України в запропонованій редакції, повертаю його для повторного розгляду і пропоную доопрацювати з урахуванням наведених зауважень із метою забезпечення належної регламентації виборчого процесу, створення умов для вільного волевиявлення громадян України на основі конституційних принципів і демократичних стандартів організації та проведення виборів, недопущення будь-яких зловживань і маніпуляцій під час виборів", – заявив президент.
11 липня Верховна Рада ухвалила у другому читанні проєкт Виборчого кодексу України (законопроєкт №3112-1), у першому читанні документ затвердили 7 листопада 2017 року. Законопроєкт надійшов у Раду у 2015 році.
Згідно з Виборчим кодексом, парламентські вибори пропонують проводити за системою регіональних відкритих списків. Нардепи розглянули 4568 поправок до другого читання законопроєкту. Згідно з ухваленими поправками, кодекс набуває чинності 1 грудня 2023 року.
27 серпня спікер Верховної Ради VIII скликання Андрій Парубій повідомив, що підписав закон.
У громадянській мережі "Опора" заявляли, що президенту варто ветувати Виборчий кодекс, оскільки він є "не просто застарілим", а підтверджує відсутність виборчої реформи.