Зеленський: Закон про українську мову ухвалили без широкого обговорення. За підсумками його аналізу буду реагувати відповідно до повноважень президента
Законопроект про функціонування української мови як державної розглядали під час виборчого циклу, що зробило його заручником політичної риторики, заявив переможець президентських виборів в Україні Володимир Зеленський.
Закон про функціонування української мови як державної ухвалили без достатньо широкого обговорення з громадськістю, вважає переможець президентських виборів в Україні Володимир Зеленський, повідомили 25 квітня виданню "ГОРДОН" у прес-службі Зеленського.
"Перед Україною сьогодні стоять серйозні виклики, які ми зможемо подолати тільки разом. Російська агресія, повільний економічний розвиток, масова еміграція українців за кордон, тотальна корупція – це проблеми, які стосуються кожного з нас і суспільства загалом. Тому ми маємо ініціювати та ухвалювати такі закони і такі рішення, які консолідують суспільство, а не навпаки. Українська мова – єдина державна мова в Україні. Так було, так є і так буде", – заявив Зеленський.
За його словами, в цьому питанні не може бути "жодних компромісів".
"Держава має дбати про розвиток української мови, розширення сфери її вживання. Це теж безумовно, із цим погоджується все суспільство. Питання в методах, якими ми втілюємо в життя цей стратегічний курс. Моя принципова позиція – держава має сприяти розвитку української мови завдяки створенню стимулів і позитивних прикладів, а не заборон і покарань, ускладненням бюрократичних процедур, множенням кількості чиновників замість їх скорочення. Законопроект про державну мову розглядали під час виборчого циклу, що зробило його заручником політичної риторики. Закон ухвалили без попереднього досить широкого обговорення з громадськістю", – продовжив Зеленський.
Він додав, що до проекту закону подали понад 2 тис. поправок, "що свідчить про відсутність згоди щодо окремих його положень навіть у Верховній Раді".
"Сьогодні важко спрогнозувати наслідки ухвалення цього закону – його остаточний текст, із урахуванням усіх поправок, поки недоступний. Після мого вступу на посаду президента буде зроблено ретельний аналіз цього закону, щоб переконатися, що в ньому дотримано всі конституційні права й інтереси всіх громадян України. За підсумками аналізу буду реагувати відповідно до конституційних повноважень президента України та в інтересах громадян", – резюмував Зеленський.
21 квітня 2019 року в Україні відбувся другий тур виборів президента, явка виборців становила 61,37%. Згідно з даними опрацювання 100% електронних протоколів, за шоумена Володимира Зеленського проголосувало 73,22% виборців, за чинного главу держави Петра Порошенка – 24,45%. Офіційно результати виборів оголосять, коли комісія одержить протоколи з мокрими печатками з усіх 199 округів по Україні та дані із закордонного виборчого округу.
25 квітня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому законопроект №5670-д про забезпечення функціонування української мови як державної.
"Українська мова, поряд із прапором, гербом і гімном, є одним із символів української держави. Володіння державною мовою та її використання посадовими і службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування є однією з обов'язкових умов для зайняття відповідних посад. Громадяни України повинні володіти українською мовою як мовою свого громадянства та використовувати її у сферах публічного спілкування. Знання української мови є неодмінною умовою набуття громадянства України. При цьому кожен громадянин України є вільним у виборі мови або мов у приватному спілкуванні", – ідеться в пояснювальній записці до документа.