Зеленський запропонував скоротити кількість членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів

Зеленський запропонував перезапустити ВККС
Фото: lb.ua

Відповідно до законопроєкту, який президент Володимир Зеленський подав у Верховну Раду, право комплектування Вищої кваліфікаційної комісії суддів має повністю перейти до Вищої ради правосуддя, а кількість членів ВККС необхідно скоротити із 16 до 12.

Президент Володимир Зеленський пропонує уповноважити Вищу раду правосуддя призначати членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і скоротити кількість членів ВККС із 16 до 12. Про це йдеться в законопроєкті №1008, який глава держави подав у Верховну Раду 29 серпня.

Законопроєкт передбачає, що строк повноважень члена комісії становитиме чотири роки; одна людина не зможе здійснювати повноваження члена ВККС два строки поспіль.

"Призначення на посади 12 членів ВККС України здійснюватиметься Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу. Вища рада правосуддя утворюватиме конкурсну комісію, до складу якої входитимуть: три особи, обрані Радою суддів України з числа її членів; три особи з числа міжнародних експертів, запропонованих до складу громадської ради міжнародних експертів міжнародними організаціями, із якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції", – ідеться в пояснювальній записці.

Підставою для перезапуску ВККС президент уважає її незадовільну роботу в нинішньому форматі.

"Процедура кваліфікаційного оцінювання, що була розпочата Вищою кваліфікаційною комісією суддів України у 2016 році, досі не завершена, і тільки половина суддів від усього суддівського корпусу вважаються такими, що пройшли кваліфікаційне оцінювання. Процедура добору суддів на вакантні посади, розпочата у 2017 році, ще триває. Ні суддям, ні експертному середовищу, ні суспільству не зрозуміло, чому зазначені процеси гальмуються, а громадяни досі не можуть вчасно отримати справедливе судове рішення", – ідеться в пояснювальній записці.

Згідно з чинним законодавством, до складу ВККС обирають або призначають 16 членів: з'їзд суддів України – вісьмох; з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ – двох; з'їзд адвокатів України – двох; уповноважений Верховної Ради з прав людини – двох; голова Державної судової адміністрації України – двох.