Луценко відіграв головну роль у розслідуванні імпічменту Трампа – ЗМІ
Колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко передав особистому адвокату президента США Дональда Трампа Рудольфу Джуліані матеріали розслідування справи компанії Burisma, до складу ради директорів якої входив Гантер Байден – син імовірного конкурента Трампа на президентських виборах у 2020 році ексвіцепрезидента США Джо Байдена, пише The New Yorker.
Колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко, імовірно, зіграв головну роль у скандалі, який став причиною початку процедури імпічменту президента США Дональда Трампа. Про це йдеться в статті журналіста Адама Ентуса, опублікованій в американському журналі The New Yorker 16 грудня.
Луценка вважали перспективним прозахідним політиком, але незабаром після призначення на посаду генпрокурора його почали розглядати у США як "провідника корупційної системи", зазначено у статті.
Луценко був "ображеним" на посольство США через антикорупційну політику дипмісії і протягом останніх двох років шукав можливості зміцнити свою репутацію, указано в матеріалі. Журналіст стверджує, що ексглава ГПУ намагався організувати зустрічі з чиновниками у США, зокрема з тодішнім генпрокурором США Джеффом Сешнсом.
Восени 2018 року бізнесмен Лев Парнас, який емігрував до США із СРСР, вирішив організувати зустріч Луценка та особистого адвоката Рудольфа Джуліані, пише журнал.
Останній тоді шукав інформацію, яка могла допомогти спростувати результати розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера про втручання Росії у президентські вибори 2016 року; Джуліані цікавили матеріали, які підтверджують те, що Україна намагалася втрутитися у вибори й допомогти тодішньому супернику Трампа – кандидатові від Демократичної партії Гілларі Клінтон, указано у статті.
У матеріалі зазначено, що на початку 2019 року Луценко зустрівся із Джуліані й передав йому матеріали щодо розслідування справи компанії Burisma, до складу ради директорів якої входив Гантер Байден – син імовірного конкурента Трампа на президентських виборах 2020 року колишнього віцепрезидента США Джо Байдена.
Після цього адвокат Трампа нібито пообіцяв ексглаві ГПУ організувати зустрічі, які його цікавлять, закликавши проводити розслідування справи, яка могла нашкодити репутації Джо Байдена.
Однак, як пише автор статті, у травні Луценко зустрівся з "американським другом", який попередив його, що зв'язок із кампанією Джуліані проти Байдена-старшого може зашкодити Україні. Після цього ексглава ГПУ відступив.
Джуліані не зміг домовитися про зустріч Луценка з новим генпрокурором США Вільямом Барром, а Луценко не зробив публічної заяви про розслідування проти сина Байдена, зауважують у матеріалі.
Незабаром відбулася телефонна розмова між Трампом і президентом України Володимиром Зеленським, зміст якої викликав підозри проти Трампа, що стали причиною розслідування в межах процедури імпічменту.
Деякі співрозмовники Ентуса вважають, що без участі Луценка в цій історії розслідування наявності причин для імпічменту могло б не бути. Зокрема, таку думку висловив журналістові "один із головних свідків у справі імпічменту", імені якого у статті не вказано.
Луценко в коментарі виданню "ГОРДОН" підкреслив, що не має жодного стосунку до імпічменту.
"Процес імпічменту Трампу відбувається через його дзвінок Зеленському, до якого я жодного стосунку не маю. Моє прізвище не Зеленський і не Трамп. Мене не було серед тих, хто оточував цих панів під час їхньої розмови. Якщо Трамп зловживав своїм становищем і натиснув на президента України, то який стосунок до цього має Луценко? Я маю стосунок тільки до одного моменту: у 2017 році я повернув до державного бюджету України $1,5 млрд злочинної організації [експрезидента Віктора] Януковича. Але мої спроби повернути ще $7 млрд з Америки заблокувала [ексамбасадорка США в Україні Марі] Йованович. Вона вперто не хотіла допускати моєї зустрічі з керівництвом правоохоронної системи США. Щоб ці $7 млрд хоча б заморозити", – заявив він.
Байден-молодший працював у раді директорів Burisma Group, яку пов'язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Миколою Злочевським. Після змінення влади в Україні 2014 року ГПУ розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу було закрито. У 2016 році Байден-старший вимагав звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.
У березні 2019 року Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана з кримінальним провадженням, де містилися матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера.
Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в Конгресі.
Як свідчить стенограма телефонної розмови Трампа і Зеленського, яка відбулася 25 липня, український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою компанії Burisma. Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть.
На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця, повідомляють на сайті Білого дому. Також він тоді висловив тезу, яку наступного дня повторив у своєму Twitter, що син Байдена нібито "вкрав мільйони в Китаї". Байден заявив, що його син не зробив нічого поганого, працюючи в Україні.
Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії. Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.