"45 тис. справ самі себе не розглянуть". ОАСК має намір і далі працювати попри законопроєкт щодо його ліквідації

В ОАСК впевнені, що заяви про низький рівень довіри серед населення до судів не відповідають дійсності
Фото: oask.gov.ua
Окружний адміністративний суд Києва й далі виконуватиме свою роботу попри внесений президентом Володимиром Зеленським у Верховну Раду законопроєкт про ліквідацію суду. Про це повідомляє пресслужба ОАСК.

"Ми продовжуємо свою роботу у штатному режимі, адже наразі у провадженні суду перебуває майже 45 тис. справ і матеріалів, які "самі себе не розглянуть", – заявили в суді.

Також в ОАСК упевнені, що заяви про низький рівень довіри серед населення до судів не відповідають дійсності.

У пресслужбі підкреслили, що за даними соціологічних досліджень, баланс довіри/недовіри до місцевих судів значно вищий від рівня довіри/недовіри до таких соціальних інститутів, як чиновники, Верховна Рада України, політичні партії, уряд України, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції, Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Верховний Суд.

"Однак низький рейтинг довіри до вказаних соціальних інститутів не став та не може стати підставою для ліквідації вказаних інституцій", – зазначили в суді.

В ОАСК переконані, що головна причина негативного висвітлення діяльності суду у ЗМІ і критики від посадовців у тому, "що в суду є особливі повноваження, а саме – розгляд справ щодо центральних органів виконавчої влади".

Окрім цього, у суді наполягають, що впродовж останніх семи років ініціативи реформування судової влади "писалися не в Україні", а реформи, які проводили "при підтримці грантових організацій", провалено, і вони не відбивають українських правових реалій.

"Нова судова реформа, яку зараз намагаються нав'язати Україні, аналогічно готується не в Україні. І вона спрямована не на створення незалежної судової влади в Україні, а для підпорядкування її антиконституційному зовнішньому управлінню. На питаннях судової реформи щорічно паразитують особи, що споживають грантові кошти, та які, очевидно, не зацікавлені у стабільній та якісній роботі судової влади", – заявили в суді.

Водночас судді наполягають, що "завжди дотримуються закону, із повагою ставляться до Конституції", а тому в разі ухвалення законопроєкту діятимуть відповідно до Конституції і профільного законодавства.

Контекст:

30 липня 2020 року на сайті президента з'явилася петиція із закликом ліквідувати ОАСК "у зв'язку з повною втратою авторитету", у жовтні вона набрала необхідні для розгляду 25 тис. голосів.

Зеленський заявив, що підтримує перезавантаження Окружного адмінсуду Києва.

13 квітням 2021 року він подав до Верховної Ради проєкт закону №5369, який передбачає ліквідацію ОАСК і створення Київського міського окружного адміністративного суду.

Голова ОАСК Павло Вовк, коментуючи ініціативу, заявив, що глава держави "піддався на маніпуляції окремих активістів і за сумісництвом агентів іноземного впливу".

26 липня 2019 року оприлюднили аудіозаписи, зроблені в кабінеті голови ОАСК Вовка. Тоді у прокуратурі заявили, що судді ОАСК системно втручалися в діяльність вищих органів влади України. В ОАСК заявляли про грубе втручання у свою діяльність, спроби тиску на суддів і їхньої дискредитації. Вовк сказав, що обшуки в приміщенні суду – це "цирк", а записи розмов суддів, оприлюднені правоохоронцями, сфальсифіковано.

17 липня 2020 року Національне антикорупційне бюро повідомило, що правоохоронці вручили підозри Вовку й іншим суддям, а також тодішньому керівнику Державної судової адміністрації Зеновієві Холоднюку.

Вовку інкримінують ч. 3 ст. 27, ст. 351-2 (організація перешкоджання діяльності Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України), ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 375 (організація ухвалення суддею (суддями) свідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови) і ч. 2 ст. 376 (втручання в діяльність судових органів) Кримінального кодексу.

Вовк вважає, що в нього немає статусу підозрюваного, він відмовляється відвідувати допити й судові засідання. Вищий антикорупційний суд уже кілька разів ухвалював рішення про примусове приведення судді на засідання, але детективи НАБУ жодного разу не знайшли його за відомими адресами.

17 березня Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомила про завершення досудового слідства у справі про зловживання в ОАСК.

Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова заявила, що не бачить судової перспективи у справах про зловживання в Окружному адмінсуді Києва й що вона не може "приволокти" Вовка до суду.

7 квітня брата Вовка Юрія Зонтова й ще одного адвоката – Юрія Донця – повідомили про підозру в хабарництві. За даними слідства, вони обіцяли за $100 тис. через голову ОАСК вирішити питання з одним із суддів цього самого суду про позитивне рішення у справі за позовом підприємства.

Зонтова відправили під варту з альтернативою застави понад 35 млн грн, Донця заарештували з можливістю внесення 3 млн грн застави, за нього гроші вже внесли.