Адвокат Сенцова розповів, що його перевели з колонії в Якутську через акції протесту на підтримку режисера
У колонії суворого режиму в місті Лабитнангі засуджений український режисер Олег Сенцов і далі займається творчістю, розповів його адвокат Дмитро Дінзе.
Засудженого в Росії українського режисера Олега Сенцова перевели з Якутська в колонію у місто Лабитнангі через акції протесту на його підтримку, сказав адвокат політв'язня Дмитро Дінзе під час прес-конференції в Києві, передає кореспондент інтернет-видання "ГОРДОН".
"В Якутії йому було набагато комфортніше сидіти. Там хоч клімат за температурою і жорсткіший, але сухий, тобто йому клімат підходив. Перевели з Якутії через те, що деякі особи, які виступали на його захист, почали здійснювати різні акції на підтримку Олега Сенцова. Для колонії це була НП. Було повідомлено інформацію, що одна з [учасниць] Pussy Riot Марія Альохіна зробила акцію на підтримку Олега Сенцова. І на цьому тлі вони злякалися, що ці акції будуть продовжуватися досить тривалий час, як було свого часу із Pussy Riot у Мордовії, коли ініціативна група активістів фактично окупувала колонію, де сиділа одна з Pussy Riot", – сказав він.
За словами Дінзе, Сенцова вирішили перевести, злякавшись такого самого розвитку подій.
Адвокат додав, що у колонії в Лабитнангі несприятливіші умови.
"Йому досить несприятливі умови ще свого часу пообіцяли співробітники ФСБ, які його заарештовували, били, намагалися зґвалтувати, погрожували принаймні так, і пообіцяли йому 20 років, які він і дістав", – підкреслив Дінзе.
Він не відкидає, що Сенцова можуть перевести з колонії в Ланбитнангі у разі протестних акцій на підтримку режисера.
За словами Дінзе, протягом часу ув'язнення режисер написав п'ять чи шість сценаріїв.
"Колонія йому пропонувала різні варіанти роботи, зокрема і в гарних умовах, але він від усього відмовляється, відмовляється співпрацювати із тюремним персоналом, відмовляється йти на якісь поблажки щодо себе і постійно вказує, що нічим не відрізняється від інших ув'язнених", – додав адвокат.
Він зазначив, що у Сенцова немає будь-яких конфліктів з адміністрацією колонії та з іншими засудженими.
"Єдине, що його коробило останнім часом, це те, що там постійно ці шикування, якісь марші – в їдальню, з їдальні тощо. Тобто все розписано за годинами, чого не було в Якутії. Але навіть за цих умов він примудряється займатися творчістю", – повідомив Дінзе.
25 серпня 2015 року Сенцова було засуджено в Росії до 20 років позбавлення волі. Російський суд визнав його винним у створенні в Криму терористичної спільноти і керівництві нею, спробі придбання вибухових пристроїв і незаконному зберіганні вогнепальної зброї і боєприпасів, двох терористичних актах та підготовці ще одного теракту.
У лютому–березні 2016 року його етапували із СІЗО Ростова-на-Дону у виправну колонію суворого режиму в Якутську. У вересні 2017-го його перевели в Іркутськ, потім – у Челябінськ. У колонію в Лабитнангі Сенцова перевели у жовтні того самого року.
16 березня сестра Сенцова Наталія Каплан повідомила, що в її брата погіршується здоров'я. "Прийшов лист від Олега. Передає всім привіт і запевняє, що у нього все нормально. Хоча водночас пише, що у нього кришаться зуби і випадає волосся. Зазначає, що там здоров'я втрачається повільно, але безповоротно", – написала Каплан.
Дінзе повідомляв 11 травня, що у Сенцова з'явилися проблеми зі здоров'ям і його "вивозили на якесь лікування".
14 травня режисер оголосив безстрокове голодування в колонії міста Лабитнангі. Він висунув вимогу звільнити 64 українських політв'язнів, але себе до списку не заносив.