Адвокати Януковича збираються поскаржитися в Раду адвокатських організацій Європи на тиск Генпрокуратури
Олександр Горошинський та Ольга Просянюк, які виступають у судах захисниками екс-президента України Віктора Януковича, планують звернутися до Ради адвокатур і юридичних асоціацій Європи через кримінальне провадження, відкрите Генпрокуратурою.
Адвокати екс-президента України Віктора Януковича Олександр Горошинський та Ольга Просянюк будуть звертатися до Ради адвокатур і юридичних асоціацій Європи (ССВЕ) через тиск на них із боку Генеральної прокуратури у справі щодо подій на Майдані, заявив у коментарі телеканалу "112 Україна" за підсумками засідання Асоціації правників України голова комітету безоплатної правової допомоги Асоціації правників України Сергій Вилков.
27 лютого Генпрокуратура у відповідь на звернення нардепа від Блоку Петра Порошенка Мустафи Найєма повідомила, що занесла до реєстру досудових розслідувань відомості про те, що Просянюк і Горошинський перешкоджають роботі призначеного судом Януковичу безкоштовного адвоката Івана Ангеліна. Адвокати Януковича вважають, що відкриттям цього провадження ГПУ чинить тиск на них.
7 березня це питання обговорили у комітетах із питань безоплатної правової допомоги та захисту прав і гарантій адвокатської діяльності, куди запросили і Найєма.
Адвокат Олександр Франчук опублікував у Facebook відео перепалки адвоката Віктора Януковича Віталія Сердюка з Найємом на засіданні асоціації 7 березня.
"Установлено, що у відповідності зі своїми певними повноваженнями Генеральна прокуратура здійснює тиск на адвоката Горошинського і адвоката Просянюк. Прийнято рішення звернутися у відповідні органи, в тому числі і в міжнародну організацію CCBE. Також прийнято рішення звернутися до генерального прокурора, уповноваженого з прав людини, звернутися до Міністерства юстиції з цього питання, звернутися до голови ВР із цього питання", – повідомив Вилков "112 Україна" про підсумки засідання.
Він переконаний, що в Україні чинять тиск не тільки на Горошинського і Просянюк, але і на весь інститут адвокатури.
"Фактично є тотальне знищення адвокатури, в тому числі, яке на сьогоднішній день стоїть і в законодавчому полі, де розробляються зміни в закон України про адвокатуру та адвокатську діяльність. Ми це бачимо, і ми мовчати не будемо, будемо звертатися у всі установи", – заявив голова комітету безоплатної правової допомоги Асоціації правників України.
В Асоціації правників України вважають, що нещодавнє силове усунення адвокатів Віктора Януковича від участі у процесі щодо справи про розстріл Майдану з Печерського райсуду Києва, як і інші факти тиску влади щодо Горошинського і Просянюк, суперечать українському законодавству. Про це організація повідомила в заяві, яку оприлюднив сайт каналу "112 Україна".
"Залишаючись на позиції необхідності ретельного розслідування злочинів, скоєних під час Революції гідності, а також притягнення до відповідальності осіб, які вчинили такі злочини, асоціація вимагає неухильного дотримання закону під час розслідування і судового розгляду кримінальних правопорушень", – ідеться в заяві.
В Україні проти Януковича відкрито кілька кримінальних проваджень. Його обвинувачують у масових убивствах громадян, заволодінні державним майном, захопленні влади неконституційним шляхом, діях, спрямованих на повалення конституційного ладу. Щодо екс-президента застосовують процедуру заочного засудження.
В Оболонському суді Києва триває розгляд справи за обвинуваченням Януковича у держзраді. Йому інкримінують три статті Кримінального кодексу України: ч. 5 ст. 27 (державна зрада), ч. 2 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни), ч. 3 ст. 110 (пособництво в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки).
У Святошинському районному суді столиці Януковича допитували як свідка у справі про розстріли на Майдані в 2014 році щодо колишніх співробітників спецпідрозділу "Беркут".
29 грудня 2017 року Печерський районний суд ухвалив рішення звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури столиці із проханням притягнути до відповідальності захисників Януковича за порушення професійної етики та спробу зірвати судовий процес. Апеляційний суд визнав правомірним усунення адвокатів Януковича від процесу у "справі Майдану". Однак представники AVER LEX заявили, що їх незаконно "витісняють" із процесу у справі Януковича.