Арахамія посперечався з Разумковим під час обговорення передання законопроєкту про олігархів до Венеціанської комісії

Арахамія: Давайте передавати законопроєкт у "венеціанку" тільки коли буде фінальний текст
Фото: sluga-narodu.com
Голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія в ефірі ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" 17 вересня посперечався з головою Верховної Ради Дмитром Разумковим.

В ефірі обговорювали законопроєкт про олігархів, який Разумков минулого тижня передав до Венеціанської комісії.

Арахамія запитав: "У чому суспільна важливість перевіряти через Венеціанську комісію олігархів? 13 осіб у країні! Навіщо? Поясніть просто".

"Скажіть, будь ласка, коли профільний комітет [із питань правової політики] пана [нардепа від "Слуги народу" Андрія] Костіна звернувся з питанням по законопроєкту про партію, якщо не помиляюся, отримав висновок "венеційки" і досі не зареєстровано законопроєкт – яка була тоді там суспільна важливість? Тут немає суспільної або несуспільної важливості. Тут є позиція "рівні права для всіх" у парламенті. Ви знаєте, я це сповідував, сповідую і буду сповідувати. Вважаю це абсолютно правильним підходом", – відповів Разумков.

Арахамія також заявив, що перший віцеспікер Верховної Ради Руслан Стефанчук просив Разумкова передати до Венеціанської комісії законопроєкт про місцевий референдум.

"Надсилаємо на Разумкова лист: "Можна у "венеціанку" передати?" А він відповідає: "Вибачте, "венеціанка" зараз сильно завантажена, не можна". І тут через день..." – заявив нардеп.

Він сказав, що законопроєкт між першим і другим читаннями може змінитися "до невпізнання".

"Ми говоримо: "Давайте надсилати у "венеціанку" тільки коли буде кінцевий текст фінальний. Не чернетку будемо надсилати нашим міжнародним партнерам, а конкретну версію фінальну", – додав Арахамія.

Разумков відповів, що стосовно законопроєкту про олігархів було звернення омбудсменки Людмили Денісової, представників чотирьох фракцій і від депутатської групи.

Він заявив, що за два роки парламент передав шість запитів до Венеціанської комісії.

"Дійсно, коли був лист від Руслана Олексійовича щодо законопроєкту про місцеві референдуми, ми за грудень – березень направили чотири запити на "венеційку". У мене була зустріч із нашими колегами, і вони досить акуратно зазначили, що "забагато ваших пропозицій надходить", – сказав він.

Також спікер заявив, що законопроєкти до Венеціанської комісії надсилали або між першим і другим читаннями, або до реєстрації у парламенті.

Контекст:

Верховна Рада ухвалила проєкт закону про деолігархізацію у першому читанні на позачерговому засіданні 1 липня. За проголосувало 275 нардепів за мінімально необхідних 226 голосів. Партія "Слуга народу" анонсувала не менше ніж сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.

Згідно з проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів – такі рішення ухвалюватиме Рада національної безпеки і оборони – йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Крім того, чиновники муситимуть повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.

Президент України Володимир Зеленський заявляв, що якщо в парламенті будуть саботувати законопроєкт про олігархів, то питання буде винесено на всеукраїнський референдум.

Голова парламентської фракції Давид Арахамія очікує, що законопроєкт винесуть на розгляд Ради орієнтовно після 20 вересня. До законопроєкту подали понад 1200 поправок.

2 вересня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до спікера з офіційним листом щодо законопроєкту, вона заявила, що документ суперечить Конституції.

Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) взяла до розгляду звернення спікера Верховної Ради України Дмитра Разумкова з проханням оцінити законопроєкт про олігархів.