Арахамія про можливе позбавлення Разумкова депутатського мандата: Юристи кажуть, що є основа

За відставку Разумкова проголосувало 284 нардепи
Фото: Дмитро Разумков / Facebook
Юристи говорять про наявність підстав для можливого позбавлення депутатського мандата усуненого спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова. Про це сказав голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія журналістам у кулуарах парламенту 7 жовтня, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Зараз він позафракційний, давайте побачимо, ми ще не знаємо. Юристи кажуть, що є основа. Подивимося, як Разумков буде працювати, він же народний депутат. Він каже, що буде працювати на користь виборців. Коли він ішов у Раду, це були виборці "Слуги народу". Якщо він буде працювати на користь виборців "Слуги народу" – це одна справа, якщо навпаки – інша", – зазначив він.

Сам Разумков раніше не відкидав можливості, що в Раді можуть спробувати позбавити його мандата. "Спроби можуть бути. Але в нас багато хто намагається на щось бути спроможним – не завжди це виходить", – говорив він 1 жовтня цього року.

У день голосування нардепів за відставку спікера Ради 7 жовтня Разумков сказав, що згідно із законом фракція "Слуга народу", від якої його обрали в парламент, не може позбавити його депутатського мандата. "Але, на жаль, сьогодні далеко не все відбувається за законом. Буде виглядати дивно. Але, думаю, будь-які виклики я зможу пройти", – говорив політик.

Контекст:

Разумков був на посаді спікера Ради з 29 серпня 2019 року. Із травня до грудня 2019 року він був головою пропрезидентської партії "Слуга народу", пройшов у Раду під першим номером її виборчого списку. До участі в парламентських виборах був політтехнологом, займався бізнесом.

У фракції "Слуга народу" і Разумкова були суперечності щодо закону про олігархів. Спікер вважає, що реєстр олігархів має створювати незалежна комісія, а не Рада національної безпеки і оборони, як це передбачено в законопроєкті. Він подавав свої правки до законопроєкту, а також звернувся до Венеціанської комісії з проханням оцінити його, усупереч рішенню фракції. Після ухвалення законопроєкту у другому читанні Разумков заявив про спроби фальсифікації тексту документа.

В Офісі президента ситуацію, яка склалася, назвали "світоглядним конфліктом". У фракції конфлікт із Разумковим назвали "складною виробничою ситуацією".

30 вересня Арахамія почав збір підписів про голосування за відкликання голови парламенту. 2 жовтня нардеп від "Слуги народу" Олексій Устенко повідомив, що його фракція зібрала достатню кількість підписів, необхідних для ініціювання відкликання Разумкова з посади спікера Ради.

Рада відкликала Разумкова з посади спікера 7 жовтня. За проголосувало 284 нардепи, проти – 74, утрималося – шестеро. Більшу частину голосів (215) надала фракція "Слуга народу". "Батьківщина" дала 20 голосів, "За майбутнє" – 19, "Довіра" – 18, "Голос" і позафракційні депутати – по шість.

Верховна Рада голосуватиме за кандидатів, які претендують на посаду спікера парламенту, 8 жовтня. З-поміж п'ятьох кандидатів, яких висунули парламентські фракції, у голосуванні візьме участь троє. На посаду спікера претендують нинішній перший віцеспікер Руслан Стефанчук, а також двоє представників "Європейської солідарності" – Олексій Гончаренко і Яна Зінкевич. Голова фракції партії "Голос" Ярослав Железняк і позафракційний нардеп Гео Лерос зняли свої кандидатури.