Рада звільнила Разумкова з поста спікера парламенту
За відкликання Разумкова віддали голоси 284 нардепи, проти – 74, утрималося шестеро.
"Дмитро Олександрович, на мій погляд, відступив від загальних принципів і більше не є членом нашої команди і не може представляти нашу партію на такій високій посаді", – заявив голова партії "Слуга народу", перший заступник голови фракції Олександр Корнієнко.
Говорячи про питання політсили до Разумкова, Корнієнко заявив, що в Раді працює принцип "друзям та собі все, а ворогам – регламент". За його словами, одні комітети отримували висновки швидше за інших, їхні закони частіше потрапляли до порядку денного. Серед претензій він назвав також довге непризначення голови апарату Верховної Ради, відступи від теми порядку денного під час виступів у парламенті, відсутність прогресу в імплементації реформи Ради.
Описуючи політичні розбіжності партії зі спікером, Корнієнко нагадав, що Разумков не голосував за санкції РНБО проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK і нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука (сам Разумков говорив, що голосував за санкції проти Медведчука, але із зауваженнями).
"Ми так зрозуміли, що в усіх гріхах парламентської більшості "слуг народу" винен Разумков", – прокоментував виступ Корнієнка заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.
Сам Разумков також зазначив, що коли він слухав колег із монобільшості, у нього виникало запитання: "крепость тоже я развалил?". Він підкреслив, що вважає свої дії на посаді спікера правильними і що завжди відстоював ті позиції, у які вірить.
Лідер фракції "Голос" Ярослав Железняк заявляв про порушення регламенту під час внесення цього питання до порядку денного. Він підкреслив, що звіт спікера тільки сьогодні вранці надійшов у розпорядження народних депутатів і часу на його вивчення було недостатньо.
Разумков у зв'язку з конфліктом інтересів не голосував щодо цього питання і не вів засідання. Ведучим був нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев.
У Разумкова завтра, 8 жовтня, день народження. Коментуючи вибір дати для голосування за його відкликання, він помічав, що "добре ставиться до подарунків, особливо до дешевих". Він також заявляв, що депутатів монобільшості, які не хочуть голосувати за його відставку, викликають на Банкову.
Після звільнення Разумков збирається продовжувати роботу в парламенті й зібрати власну команду.
Контекст:
Разумков став спікером Ради 29 серпня 2019 року. З травня до грудня 2019 року він був головою пропрезидентської партії "Слуга народу", пройшов у Раду під першим номером її виборчого списку. До участі в парламентських виборах був політтехнологом, займався бізнесом.
У парламентської фракції "Слуга народу" і Разумкова були розбіжності щодо закону про олігархів. Спікер вважає, що реєстр олігархів має створювати незалежна комісія, а не Рада національної безпеки і оборони, як це передбачено в законопроєкті. Він подавав свої правки до законопроєкту, а також звернувся до Венеціанської комісії з проханням оцінити його, всупереч рішенню фракції. Після ухвалення законопроєкту в другому читанні Разумков заявив про спроби фальсифікації тексту документа.
В Офісі президента ситуацію, що склалася, назвали "світоглядним конфліктом". У фракції конфлікт із Разумковим назвали "складною виробничою ситуацією".
30 вересня лідер фракції Давид Арахамія почав збір підписів про голосування за відкликання голови парламенту. 2 жовтня нардеп від "Слуги народу" Олексій Устенко повідомив, що його фракція зібрала достатню кількість підписів, необхідних для ініціювання відкликання Разумкова з посади спікера Ради.
Унаслідок конфлікту в "Слузі народу" вирішили не запрошувати Разумкова на виїзне засідання фракції у Трускавці Львівської області.
Претендентом на посаду голови Ради називають нинішнього першого віцеспікера Руслана Стефанчука. Голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко говорив, що готовий обійняти посаду віцеспікера. Розглянути питання призначення нових членів президії Ради планують 8 жовтня.