Арахамія про онлайн-голосування у Раді: Із системою "Рада" можна більше маніпулювати
Арахамія розповів, що перед тим, як вносити таку ініціативу, нардепи від "Слуги народу" консультувалися з юристами щодо цього.
Він наголосив, що, згідно з Конституцією, депутат має голосувати персонально, а вимог, щоб це відбувалося у сесійній залі, немає. Арахамія вважає достатнім, що опрацювання даних відбуватиметься у приміщенні Ради.
"Він персонально голосує чи ні?.. Написано, що голосування має бути персональним. "У сесійній залі" немає слів. Обробка даних усіх голосувань буде [у будівлі Верховної Ради] на Грушевського, лічильна комісія на Грушевського... Навіть із системою "Рада" можна більше зманіпулювати, бо вона не прозора, ніж у відеопотоку, де ви бачите, як я, наприклад, піднімаю зелену чи жовту картку, як можна це зманіпулювати, скажіть мені", – заявив нардеп.
На припущення, що нардеп, який перебуває вдома, може бути "під дулом автомата", він парирував: "А якщо під дулом автомата його дитина зараз вдома, а йому дзвонять і кажуть: "Нажми зелену, а то щось буде"?"
Арахамія підкреслив, що онлайн-голосування буде доступним лише депутатам, які перебувають на лікарняному, і запевнив, що керівна фракція відкрита до діалогу щодо онлайн-голосування.
"Я сьогодні пояснював опозиції, що ми не хочемо якусь "зраду" із цього робити, а вони якісь теорії заговору такі страшенні мені розповіли, що мені навіть не прийшли до голови такі питання. Вони кажуть, що це для того, щоб був транзитний сервер Ківалова (ідеться про екснардепа Сергія Ківалова, який під час президентських виборів 2014 року керував ЦВК, його обвинувачували у фальсифікаціях результатів голосування. – "ГОРДОН") і можна якимось чином із затримкою... Але тут інакше: відеопотік, депутат готовий голосувати, дістав і показав картку. Який тут транзитний сервер?" – додав нардеп.
Голова партії "Голос", нардепка Кіра Рудик сказала сьогодні журналістам, що робочі планшети народних депутатів уже перепрошили і тепер там є модуль для онлайн-голосування, повідомив "Цензор.НЕТ". За її словами, "Голос" виступає категорично проти цього заходу, тому що "по-перше, це антиконституційно, по-друге, вирішує проблеми однієї фракції, по-третє, створює величезну нагоду для зловживань, яка абсолютно точно буде використана".
Контекст:
Відповідно до Конституції України, рішення Верховної Ради України ухвалюють виключно на її пленарних засіданнях через голосування. "Голосування на засіданнях Верховної Ради України здійснюється народним депутатом України особисто", – ідеться у головному законі країни.
У регламенті Ради уточнюють, що парламент проводить засідання у будівлі Верховної Ради на вулиці Грушевського, 5, а голосування, за винятком таємного, коли воно необхідне, "здійснюється народними депутатами особисто за допомогою електронної системи у залі засідань Верховної Ради".
Активно обговорювати введення онлайн-голосування у Раді стали на тлі погіршення ситуації з COVID-19 в Україні. За інформацією спікера Руслана Стефанчука станом на 31 січня, хворіло 28 нардепів.
Стефанчук вважає, що онлайн-голосування необхідне, щоб Рада не припиняла своєї роботи за жодних обставин. За його словами, процедуру онлайн-голосування використовують у "всіх парламентах світу, окрім України".