Арестович: Я б не сказав, що Демченко – один зі стовпів розвідки РФ. Такі речі треба довести
В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону радник глави Офісу президента України Олексій Арестович повідомив подробиці підписання 21 квітня 2010 року на той момент заступником глави МЗС України Русланом Демченком Харківських угод, після чого з'явилися припущення про роботу Демченка на РФ.
"Я йому кажу: "Руслане Михайловичу, мені ж за вас публічно відповідати. Розкажіть, як усе було". Він розклав. Щоб довго в цьому не в'язнути, історія така. Його тодішній глава МЗС Костянтин [Грищенко] викликав і сказав: "Чуваче, у нас усе вже давно вирішено [на той момент президентом України Віктором] Януковичем. У нас є необхідність протокольно з'їздити представнику МЗС і взяти участь у засіданні комітету. Іди скажи якусь промову". Він сказав: "Ну, гаразд", – зазначив Арестович.
За його словами, Демченко стверджував, що "спочатку відмовлявся, а потім йому наказали".
"Він поїхав, виголосив промову. Вона є у протоколі. І за його словами, він дописав там "в ім'я успішної євроінтеграції України". Каже: "Це очищення моєї совісті було". Я не вдаватиму цяцю-хлопчика і скажу вам, що я чув неодноразово, зокрема від партнерів, що його вважають неоднозначною фігурою", – пояснив радник глави ОП.
Він прокоментував чутки, що Демченко – один "із найголовніших стовпів російської розвідки".
"Я б не сказав. Бо такі речі треба доводити. Це голова комітету з розвідки та заступник глави РНБО України. Ми кидаємо тінь на державу, коли так говоримо. Тому якщо доведуть – отже, шпигун. Це всіх стосується: мене, вас, [глави ОП Андрія] Єрмака. Але не довели ж поки що. Інша річ – що люди, які цим займаються, кажуть, що ми неоднозначно ставимося до нього... Ну, заради бога. Президент же ухвалює рішення. І він ухвалив його. Демченко попросився звільнитися – його звільнили", – наголосив Арестович.
Арестович: Якщо Путін двине коні, це буде дуже несподіваний і швидкий кінець війни. Протягом кількох днів. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
У листопаді 2021 року програма "Схеми" (проєкт "Радіо Свобода") випустила розслідування, що Демченко 2010 року лобіював Харківські угоди, згідно з якими Україна продовжила строк перебування російського Чорноморського флоту у Криму. Він стверджував, що "Чорноморський флот РФ не стане причиною активізації терористичної діяльності у регіоні чи нестабільності у Криму". Президент України Володимир Зеленський у відповідь на сюжет журналістів сказав, що не хоче виправдовувати Демченка, але той на посаді заступника міністра закордонних справ "не підписував жодних Харківських угод", що зараз можливу причетність посадовця до цього документа розслідують правоохоронні органи і він дає свідчення.
Український військовий журналіст, головний редактор інтернет-видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов у листопаді 2021 року називав главу ОП Андрія Єрмака і Демченка агентами РФ.
У лютому 2022 року колишній начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василь Бурба сказав Дмитру Гордону, що не знає, чи є російськими агентами Єрмак і Демченко, але цю інформацію, на його думку, мав тодішній голова Служби безпеки України Іван Баканов. Баканова Верховна Рада відправила у відставку 19 липня.
25 липня стало відомо про оголошення нових підозр у справі про Харківські угоди. Ексглаву МЗС Костянтина Грищенка та колишнього керівника Мін'юсту Олександра Лавриновича повідомили про підозру у держзраді через погодження документа. Вони, за даними слідства, не мали до угод зауважень і схвалили їх "без фактичного розгляду".
25 липня Зеленський підписав указ про звільнення Демченка із РНБО, ЗМІ повідомляли, що посадовця звільнено також із посади голови комітету з розвідки при президенті України.
Арестович і радник глави ОП Михайло Подоляк говорили, що Демченко звільнився через проблеми зі здоров'ям.
На сайті РНБО Демченко, як і раніше, вказаний як перший заступник секретаря ради.