Арестович про справу вагнерівців: Інформверсія не витримує жодної критики
У спецоперації із затримання найманців ПВК "Вагнер" є багато невідповідностей, зокрема, версія про необхідність летіти до Венесуели через Білорусь над Україною і Туреччиною. Таку думку висловив радник української делегації у тристоронній контактній групі (ТКГ) з урегулювання ситуації на Донбасі Олексій Арестович в інтерв'ю виданню "Бабель", яке опублікували 24 грудня.
"Інформверсія, яку нам продали, не витримує жодної критики. Перше – необхідність летіти до Венесуели через Білорусь, над Україною і Туреччиною. Венесуела – це вотчина ГРУ, російської ФСБ. [Президент Венесуели Ніколас] Мадуро повністю залежить від росіян. Вони там – як удома. Транспортне сполучення Росія – Венесуела – це прямі рейси принаймні раз на тиждень. Вагнерівці – це неформальні структури російських спецслужб. І ось вони своїх людей запускають через такий довгий маршрут, через країну НАТО, де їх усіх до одного знають за діяльністю в Лівії та Сирії. Навіщо? Де логіка? Друге: як ви думаєте, якщо їх рік розробляли, через скільки часу співробітник ФСБ, який їх курирує, дізнався, що у Венесуелі насправді їх ніхто не чекає? Перевірити це дуже просто", – пояснив радник.
Інший момент стосується переїзду найманців із Росії в Білорусь.
"Водій автобуса потім розповідав білоруським журналістам, що прикордонники побачили цих відбитих хлопців і кілька годин їх не пропускали. Потім несподівано пролунав дзвінок, після якого автобус пропустили – і росіяни, і білоруси. Хто телефонував? Це українські спецслужби такою силою володіють?" – зауважив Арестович.
До ще однієї невідповідності він зарахував факт поселення вагнерівців біля резиденції на той момент президента Білорусі Олександра Лукашенка. Білоруські спецслужби точно знали про їх прибуття.
"Там уже 30-кілометрова зона навколо під контролем. Кожен дільничий і листоноша через п'ять хвилин доповідає про підозрілих людей, тим паче персонал готелів. Який ідіот буде посилати таку групу до надохоронюваної зони?" – запитав Арестович.
Раніше Лукашенко говорив про 200 вагнерівців у країні, а затримали тільки 30.
"Куди поділися 170? [...] І останнє, припустимо, вони б сіли в літак до Туреччини. Ми його хитрістю садимо. А якби капітан не сів, ми б садили його насильно? Літак нашого стратегічного партнера з НАТО. Там 176 пасажирів і 33 терористи. Як ви думаєте, вони б вийшли?" – зазначає він.
Правдивою історією Арестович назвав стеження українських спецслужб за найманцями і допомогу в цьому американців або інших західних колег
"Турецькі (спецслужби), наприклад, могли взаємодіяти з нашими, щоб їх відстежувати. І ось це правдива історія, а історія з польотом до Венесуели і захопленням – це може бути вже дуже невміло прикрученою неправдою. Як створюється дезінформація – 90% правди, 10% брехні. Ця інформаційна версія має всі ознаки дезінформації", – резюмував радник у ТКГ.
29 липня влада Білорусі повідомила про затримання 33 іноземців, які є членами приватної військової компанії. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, яке вийшло в ефір 6 серпня, Лукашенко, який керує Білоруссю з 1994 року, заявив, що видасть Україні затриманих бойовиків у разі, якщо Київ доведе їхню причетність до злочинів на Донбасі. Лукашенко доручив запросити у країну генеральних прокурорів Росії та України для розгляду ситуації із затриманими бойовиками. 9 серпня він заявив, що якщо генпрокурори не приїхали до Мінська, отже, їм "начхати на цих хлопців".
Офіс генерального прокурора України 12 серпня звернувся в Генеральну прокуратуру Республіки Білорусь із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев'ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" і "ДНР".
14 серпня стало відомо, що влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Президент України Володимир Зеленський вважає це недружнім кроком із боку Білорусі. На його думку, наслідки звільнення найманців "будуть трагічними".
Головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов 18 серпня заявив, що поїздка бійців ПВК "Вагнер" у Білорусь була частиною спецоперації ГУР Міністерства оборони та СБУ: планували посадити літак з найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення керівника Офісу президента Андрія Єрмака і Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська із 25-го на 30 липня, а також через витік інформації з України.
Про те, що інформація про проведення спецоперації із затримання вагнерівців потрапила до російських і білоруських спецслужб після наради у Зеленського, на якій були присутні, окрім голів українських спецслужб, керівники Офісу президента, розповів екссекретар Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов. Він, як і колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко, зазначив, що спецоперацію вели з 2019 року.
Колишній глава Офісу президента України Андрій Богдан заявив, що операцію із затримання найманців ПВК "Вагнер" зірвала людина "з найближчого оточення" Зеленського.
У СБУ назвали ці дані "фантастичним сценарієм". Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що бійців ПВК "Вагнер" у Мінськ перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ.
Зеленський заявив, що жодного "зливу" спецоперації із затримання вагнерівців не було.
Єрмак назвав дезінформаційною кампанією версію про причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську.