Аслунд: На зустрічі Байдена і Путіна не обговорювали "Північний потік – 2". Це погано для України й усієї Європи G

Аслунд: Цей газопровід підтримує корупцію у Євросоюзі
Фото: ЕРА
Єдина людина, яка отримує користь від будівництва газопроводу "Північний потік – 2", – це президент Росії Володимир Путін, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт Atlantic Council Андерс Аслунд, коментуючи зустріч Путіна і президента США Джо Байдена. 

"Головне, що Байден і Путін поговорили один з одним і окреслили червоні лінії. Байден дуже добре вів процес. Наприклад, була домовленість, що Путін приїде на зустріч першим, щоб не було ситуації, коли Байдену довелося б чекати російського президента. Оскільки ми знаємо, що Путін зазвичай бешкетує і сильно спізнюється на зустрічі. Була домовленість, щоб не було спільної вечері або обіду чи інших непотрібних дружніх жестів. Просто ділова розмова між двома противниками", – зазначив співрозмовник.

Поганим знаком, на його думку, є те, що на зустрічі не стали обговорювати будівництво газопроводу "Північний потік – 2".

"Я нічого не побачив щодо "Північного потоку – 2". Це погано, на мою думку. Погано для України й усієї Європи. Цей газопровід підтримує корупцію у Євросоюзі. Єдина людина, яка отримує користь від "Північного потоку – 2", – Путін. Ми знаємо, що Держдеп США був проти будівництва і що Рада Безпеки у Вашингтоні не хотіла санкцій проти нього. Це різниця поглядів усередині адміністрації. Вважають, що відносини з Німеччиною, яка зацікавлена в будівництві трубопроводу, важливіші за тиск на РФ. Але це неправильна позиція", – сказав Аслунд.

Проте він вважає, що серйозної шкоди політиці США ця зустріч не завдала.

"Я був досить скептично налаштований щодо корисності зустрічі. Але не бачу серйозної шкоди від неї. Немає і прагматичних кроків уперед. Президенти домовилися, що буде дискусія про стратегічні справи, щодо кібербезпеки, про повернення американського посла в Москву. Це нормально. Треба тільки, щоб Росія припинила протидіяти цьому. Залишається велике питання, що буде з американським посольством. Раніше там працювало 1200 осіб, а зараз дозволили повернути з 1 серпня тільки 120 осіб і серед них 30 охоронців. Це маленьке практичне питання. Але головне, що Байден нічого не віддав Путіну і сказав багато важливого на своїй пресконференції", – підкреслив Аслунд.

Він зазначив, що Путін буде використовувати зустріч як аргумент для своєї внутрішньої політики.

"Для Путіна були важливими дві речі. Перша – що зустріч відбулася. Це дуже вагомо для його внутрішньої політики. Він показав, що він важлива людина у світі. Друга – слова Байдена про те, що Росія – велика держава. Це працюватиме на внутрішню політику у РФ. Шкоди від цього мало. Путін сказав, що в розмові обговорювали Україну в НАТО. У цьому немає нічого нового, він багато разів говорив, що вступ України в НАТО є неприйнятним для нього. Але добре, що Байден цього торкнувся. Він ясно дав зрозуміти, що підтримує територіальну цілісність і суверенітет України", – резюмував Аслунд.

Контекст:

16 червня Байден у Женеві провів першу зустріч із Путіним як глава Білого дому. За підсумками зустрічі обидва лідери провели окремі пресконференції.

Байден заявив, що обговорював із Путіним теми прав людини, територіальну цілісність і суверенітет України, кібербезпеку, гуманітарну ситуацію в Сирії, створення Іраном ядерної зброї, статус Арктики як мирного регіону. Він передав Путіну перелік із 16 критично важливих структур, які мають бути захищеними від кібератак. 

Російський лідер сказав, що країни домовилися повернути послів у столиці РФ і США. 

За підсумками зустрічі Путін назвав розмову з Байденом "дуже конструктивною" і результативною і заявив, що "промайнули зірниці довіри", а Байден визнав "гарною, позитивною" атмосферу зустрічі.

Адміністрація Байдена виступала проти будівництва газопроводу "Північний потік – 2", однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним із погляду наших європейських відносин" введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".

За даними ЗМІ, Держдеп США рекомендував ввести санкції проти "Північного потоку – 2" без будь-яких винятків для оператора газопроводу Nord Stream 2 AG. Байден і його помічники в Раді національної безпеки не погодилися з цим. Вони переконані, що такий крок призведе до погіршення відносин із головним союзником США – Німеччиною.