Авторка законопроєкту про цивільні партнерства не буде відкликати його через позицію ПЦУ

Законопроєкт зареєстрували у парламенті 13 березня
Фото: depositphotos.com
Автори законопроєкту №9103 про цивільні партнерства не відкликатимуть його через позицію Православної церкви України. Про це у коментарі "Укрінформу" 29 березня заявила одна з авторів документа, нардепка від "Голосу" Інна Совсун.

"Щодо питання, чи планую я відкликати законопроєкт через реакцію Синоду ПЦУ, відповідь очевидна: ні", – заявила вона.

За словами політикині, документ ні до чого не зобов’язує представників церкви.

"Ніхто не має через це перешкоджати праву людей бути щасливими. Церква могла б мати думку щодо вінчання. До світського шлюбу церква не має жодного відношення. А в законопроєкті йдеться навіть не про шлюб, він про реєстровані партнерства", – сказала Совсун.

Вона додала, що багато українців підтримують легалізацію одностатевих шлюбів, і у зв'язку із цим, на думку нардепки, церкві також доведеться змінювати свою позицію.

"Я бачуся, я говорю з ЛГБТ-військовими, я чую про їхні проблеми – це сотні, тисячі історій. Переконана, що ми як суспільство маємо виправити велику несправедливість, коли в частини громадян і громадянок менше прав, ніж в усіх інших", – заявила Совсун.

Законопроєкт було зареєстровано 13 березня. Згідно з документом, цивільним партнерством вважатимуть зареєстровану в певному порядку добровільний сімейний союз двох повнолітніх осіб, однієї або різної статі. Автори законопроєкту наголосили, що реєстроване партнерство це не шлюб. Однак після реєстрації партнери набувають статусу близьких родичів, а саме члена сім'ї першого ступеня спорідненості, незалежно від того, чи проживають вони фактично разом і чи ведуть спільно домашнє господарство.

Синод ПЦУ 28 березня засудив законопроєкт, заявивши, що він "несе загрозу для суспільної моралі, зокрема для морального і психологічного здоров’я дітей та їхнього права на виховання в сім’ї, створеній на підставі шлюбу чоловіка і жінки, та погіршуватиме демографічну ситуацію в Україні".

Контекст:

Петицію із закликом легалізувати одностатеві шлюби в Україні було оприлюднено 3 червня 2022 року, до 9 липня вона набрала понад 25 тис. голосів, необхідних для того, щоб потрапити на розгляд до президента. "У цей час кожен день може бути останнім. Хай люди однієї статі отримають можливість створити сім'ю й мати офіційний документ, що підтвердить це. Їм необхідні такі ж права, що й у традиційних пар", – писала авторка петиції Анастасія Савенко.

22 червня на YouTube-каналі KyivPride було опубліковано соціальний ролик під назвою People shoot people на підтримку українських захисників та захисниць, які належать до ЛГБТ-спільноти. Там ідеться, що Україну захищають сотні людей представників ЛГБТ.

Як пояснювало видання NV, через те, що одностатеві пари не можуть зареєструвати шлюб, вони не можуть реалізувати низку інших прав, зокрема спільно володіти майном як подружжя, успадковувати майно свого партнера, спільно виховувати дітей. Окрім того, у разі смерті когось із пари інший (або інша) не може взяти під опіку дитину померлого, оскільки офіційно не є прямим родичем їй.

Президент Володимир Зеленський у відповідь на петицію звернув увагу на те, що, згідно з Конституцією України, шлюб ґрунтується на добровільній згоді чоловіка та жінки, і під час воєнного стану до Основного закону не можуть вносити зміни. "Водночас уряд напрацьовував варіанти рішень стосовно легалізації в Україні зареєстрованого цивільного партнерства у рамках роботи з утвердження та забезпечення прав і свобод людини. [...] Я звернувся до прем'єр-міністра України [Дениса Шмигаля] із проханням розглянути порушене в електронній петиції питання та поінформувати про відповідні результати", – заявив він.