Байден розповів, як вимагав від Порошенка і Яценюка звільнення генпрокурора в обмін на кредитні гарантії від США
Віце-президент США Джозеф Байден розповів, як прилітав до Києва, щоб домовлятися з президентом України Петром Порошенком і тодішнім прем'єром Арсенієм Яценюком про надання кредитних гарантій на $1 млрд.
Адміністрації президента США Дональда Трампа варто перевіряти виконання обіцянок, які дає українська влада. Про це 23 січня в Нью-Йорку колишній віце-президент США Джозеф Байден заявив під час виступу у приватній американській організації "Рада з міжнародних відносин", повідомив "Голос Америки".
"Я відчайдушно схвильований регресом у боротьбі з корупцією в Києві. Ось вам один конкретний приклад. Мені дали завдання щодо України. Тож я пам'ятаю, як відбув туди, щоб переконати нашу команду, що ми повинні надати Україні довготривалі кредитні гарантії. Я їздив у Київ 12–13 разів і врешті мав оголосити, що ми пропонуємо ще $1 млрд кредитних гарантій. Я отримав обіцянки від Порошенка (президент України Петро Порошенко. – "ГОРДОН") і Яценюка (колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк. – "ГОРДОН"), що вони вживатимуть кроків щодо генерального прокурора, але вони цього не зробили", – розповів Байден.
Після цього він дав прес-конференцію і заявив, що США не нададуть Україні зазначених коштів.
"Вони мені кажуть: "Ви не маєте таких повноважень, ви – не президент, президент казав, що дасть". Я такий: "Дзвоніть йому". Я сказав, що "ви не отримуєте $1 млрд". Я сказав: "Я їду через шість годин, якщо ваш генпрокурор не звільнений до того часу, ви не отримуєте грошей". І той сучий син був звільнений. І на його місце поставили того, кому на той час довіряли", – зазначив колишній віце-президент США.
Байден визнав, що українська влада зробила "деякі дуже важливі, необхідні інституційні й кадрові зміни" для боротьби з корупцією.
"Але одна з трьох необхідних інституцій зараз відходить назад. Антикорупційний суд. Але вони обіцяли, що цього не станеться", – підкреслив він.
Водночас він назвав розумним рішення адміністрації Трампа надати Україні летальну зброю.
За його словами, останні два роки на своїй колишній посаді в адміністрації Барака Обами він особисто на цьому наполягав. Озброєння України разом із санкціями й тиском Заходу дасть можливість краще протистояти російській агресії, переконаний Байден.
США з травня 2014 року тричі надавали Україні кредитні гарантії на $1 млрд. Прем'єр-міністр Яценюк обіймав свою посаду з лютого 2014 року до квітня 2016-го. Протягом цього часу Генпрокуратуру очолювали Олег Махніцький, Віталій Ярема і Віктор Шокін.
У грудні 2017 року Порошенко підтвердив, що Україна одержить летальну оборонну зброю зі США.
Президентський законопроект про створення антикорупційного суду в Україні вже розкритикували Міжнародний валютний фонд і Світовий банк – головні кредитори Києва.