Байден санкціонував передання Україні протипіхотних мін – ЗМІ

Імовірне рішення Байден ухвалив після дозволу використовувати зброю на території РФ
Фото: EPA

Президент США Джо Байден схвалив постачання Україні протипіхотних мін для боротьби з російською агресією. Про це 19 листопада повідомляє The Washington Post із посиланням на неназваних американських чиновників.

Видання зазначає, що це рішення є частиною комплексу термінових заходів, яких вживає Білий дім, щоб підтримати Україну в її "слабких воєнних діях". Протипіхотні міни мають намір передати за умови, що їх використають на загальновизнаній території України, вони мають допомогти українській армії стримати російських окупантів на сході країни.

Один зі співрозмовників журналістів зазначив, що українська влада зобов'язалася не встановлювати таких мін у густонаселених районах, а самі боєприпаси нібито будуть такими, що самоліквідуються або деактивуються після певного часу, що знижує небезпеку для мирних жителів.

The Washington Post пише, що раніше США надали Україні інший тип протипіхотних мін – Claymore, їх установлюють над поверхнею, а в дію приводить оператор, що вважають менш небезпечним для мирних жителів, і дозволені міжнародними договорами.

Рішення Байдена викликало критику з боку частини військових і політиків США. Однак Пентагон вважає, що надання мін є "одним із найкорисніших кроків", які може зробити адміністрація Байдена, кажуть співрозмовники журналістів.

Росія, яка веде повномасштабну війну проти України, давно використовує на полі бою протипіхотні міни, сказав один із них.

Американське видання наголошує, що ні Росія, ні США не входять до 164 учасників Оттавської конвенції, також відомої як Договір про заборону мін, яка забороняє встановлення й передання протипіхотних мін.

Війна в Україні може стати причиною виходу низки країн з Оттавської конвенції, зазначає The Washington Post. Зокрема, ідеться про Литву, Латвію та Естонію, які зацікавлені у зміцненні своєї оборони з боку РФ, включно з протипіхотними мінами.

У правозахисній організації Human Rights Watch уже заявили, що надання протипіхотних мін є подією, яка "шокує", оскільки вони становлять небезпеку для мирного населення.

Інформація про надання Україні протипіхотних мін з'явилася на тлі повідомлень про рішення Байдена зняти частину обмежень щодо використання Україною на території РФ західної зброї.

Контекст:

За даними Пентагону станом на 1 листопада, США за час роботи адміністрації Байдена виділили понад $61 млрд на допомогу Україні у сфері безпеки, зокрема $60,4 млрд – від початку повномасштабної війни в лютому 2022 року.

За даними станом на жовтень, американська сторона передала Україні для захисту від агресії Росії 83% боєприпасів критичної потреби (зокрема ракети до HIMARS, Patriot і NASAMS), 67% систем протиповітряної оборони, а також виконала 60% "інших вогневих зобов'язань", поінформували в Пентагоні.

16 листопада президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна отримала від США лише половину обіцяної зброї.