Байден уперше прокоментував повалення Асада. Армія США завдала в неділю 75 авіаударів по Сирії
Падіння режиму сирійського лідера Башара Асада може стати "моментом історичної можливості". Про це президент США Джо Байден заявив 8 грудня, трансляцію з Білого дому вели в Х.
Він обіцяв американську підтримку країні під час перехідного періоду. Глава Білого дому планує "протягом найближчих днів" зателефонувати лідерам країн Близького Сходу. Окрім того, до спрямування в Сирію готується група американських посадовців.
"Це історичний момент, коли багатостраждальний народ Сирії дістав можливість побудувати краще майбутнє для своєї гордої країни. Це також момент ризику й невизначеності. Тоді як ми всі звертаємося до питання про те, що буде далі, США працюватимуть із нашими партнерами й зацікавленими сторонами в Сирії, щоб допомогти їм скористатися можливістю й упоратися з ризиком", – сказав президент.
Байден зазначив, що США протягом останніх днів завдали десятки авіаударів у Сирії в межах боротьби з ісламістами, щоб запобігти поновленню дій терористичного угруповання "Ісламська держава" (ІДІЛ). Він "чітко усвідомлює той факт, що ІДІЛ спробує скористатися будь-яким вакуумом, щоб відновити свій потенціал і створити безпечний прихисток".
Керівник Центрального командування американської армії (CENTCOM) Майкл Курілла підтвердив, що 8 грудня бомбардувальники B-52, винищувачі F-15 і літаки A-10 ВПС США уразили понад 75 цілей ІДІЛ.
"Не має бути жодних сумнівів – ми не дозволимо ІДІЛ відновитися і скористатися поточною ситуацією в Сирії. Усі організації в Сирії мають знати, що ми притягнемо їх до відповідальності, якщо вони співпрацюватимуть з ІДІЛ або підтримуватимуть його в будь-який спосіб", – ідеться в його заяві, опублікованій на сайті командування.
Контекст:
Воєнний конфлікт у Сирії триває з 2011 року. У бойових діях у різний час брали участь урядові сирійські війська, опозиційні сили, радикальні ісламісти, курди, бойовики "Ісламської держави", а також збройні сили РФ, США, Ірану й Туреччини.
Наприкінці листопада 2024 року опозиційні Асаду угруповання розпочали наступ на Алеппо, друге за величиною місто Сирії, яке урядові війська контролювали з 2016 року. 30 листопада влада Сирії оголосила про "тимчасове виведення військ" з Алеппо для нібито підготовки до контрнаступу
5 грудня повстанці увійшли в Хаму, стратегічно важливе місто на півдні країни, відрізавши війська, лояльні Асаду, від головного маршруту, що з'єднує Дамаск з Алеппо. Уранці 8 грудня сирійські повстанці заявили про звільнення Дамаска. Лідер опозиції Абу Мухаммад аль-Джулані та прем'єр Мухаммад Газі аль-Джалалі обговорили передання влади у країні.
7 грудня з'явилася інформація, що Асад утік із Дамаска. Його дружина й діти, за даними ЗМІ, полетіли до країни-агресора Росії минулого тижня. Прем'єр-міністр країни сьогодні повідомив, що востаннє з ним розмовляв 7 грудня. ЗМІ писали, що Асад міг загинути під час падіння літака, яким вилетів із Дамаска.
8 грудня російські пропагандистські ЗМІ підтвердили, що Асад із рідними в Москві.