"Вісь зла захиталася". У РНБО назвали основну причину "фіаско Росії" в Сирії
Країна-агресор Росія не змогла допомогти режиму президента Сирії Башара Асада утриматися при владі через знищення російської приватної військової компанії (ПВК) "Вагнер", яку визнали міжнародною злочинною організацією. Про це 8 грудня заявив у Telegram керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України Андрій Коваленко.
"Росія втратила ключову зону впливу на Близькому Сході, включно з логістичними базами. Основна причина фіаско Росії в Сирії – знищення [нелегітимним президентом РФ Володимиром] Путіним [ватажка ПВК Євгена] Пригожина і групи "Вагнер" як такої. Саме Пригожин роками вибудовував систему впливу Росії на Близькому Сході та в Африці", – написав він.
Керівник ЦПД зазначив, що для Москви "Сирія була ключем до Африки завдяки базам РФ і виходу флоту в Середземне море".
"Путін злякався й убив Пригожина, після чого вся система посипалася. Тепер роль Росії в Африці також буде слабшати. Зараз Москва намагається звинувачувати Іран у тому, що той злив Сирію. Я вчора писав, що так звана вісь зла як картковий будиночок захиталися і не є повноцінним альянсом, а лише клубом за інтересами", – заявив Коваленко.
Він вважає, що події в Сирії не вплинуть на війну Росії проти України, оскільки росіяни "і так перегрівають економіку для війни у 2025 році".
"Протягнути в довгу без непопулярної мобілізації вони вже не зможуть. І Сирія ніяк не впливає на здатність РФ у нашій війні", – написав Коваленко.
Літак Пригожина Embraer EBM-135BJ упав у Тверській області РФ 23 серпня 2023 року. На місці аварії виявили останки всіх 10 людей, які перебували на борту, писали ЗМІ. У списку пасажирів, як повідомила Росавіація ввечері 23 серпня, імовірно, були Пригожин і люди з його оточення. Путін уперше прокоментував аварію літака Пригожина 24 серпня. Він зазначив, що "це була людина складної долі й помилки в нього були серйозні". Аварія літака сталася рівно за два місяці після заколоту в Росії, який влаштував Пригожин.
Контекст:
Воєнний конфлікт у Сирії триває із 2011 року. У бойових діях у різний час брали участь урядові сирійські війська, опозиційні сили, радикальні ісламісти, курди, бойовики "Ісламської держави", а також збройні сили РФ, США, Ірану й Туреччини.
Наприкінці листопада 2024 року опозиційні до Асада угруповання розпочали наступ на Алеппо, друге за величиною місто Сирії, яке урядові війська контролювали із 2016 року. За кілька днів, 30 листопада, влада Сирії оголосила про "тимчасове виведення військ" з Алеппо для нібито підготовки до контрнаступу.
1 грудня російська авіація, яка підтримує режим Асада, уперше із 2016 року завдала ударів по Алеппо в Сирії, де наступали формування ісламістів. 5 грудня повстанці увійшли в Хаму, стратегічно важливе місто на півдні країни, відрізавши війська, лояльні до Асада, від головного маршруту, який з'єднує Дамаск з Алеппо.
7 грудня з'явилася інформація, що повстанці наближаються до Дамаска. ЗМІ повідомили, що Асад утік зі столиці. Його дружина й діти, за даними WSJ, полетіли до країни-агресора Росію минулого тижня.
Уранці 8 грудня сирійські повстанці заявили про звільнення Дамаска. За даними ЗМІ, Асад покинув Дамаск. За деякою інформацією, він міг загинути в авіакатастрофі.
За даними Головного управління розвідки Міноборони України, росіяни виводять свої кораблі з військової бази в Сирії.