Україна готова "прокласти шлях" до відновлення відносин із Сирією – МЗС
Україна підтримує народ Сирії, де повалили режим правління Башара Асада. Про це міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив в Х 8 грудня.
"Асад пав. Так завжди було і буде з усіма диктаторами, які роблять ставку на [нелегітимного президента РФ Володимира] Путіна. Він завжди зраджує тих, хто на нього покладається. Зараз головна мета – відновити безпеку в Сирії й дієво захистити людей від насильства", – написав глава МЗС.
Він заявив про потребу стабілізувати регіон і забезпечити політичний діалог у країні заради роботи державних інституцій.
"Ми висловлюємо готовність прокласти шлях до відновлення відносин у майбутньому й підтверджуємо підтримку сирійського народу", – додав Сибіга.
Дипломатичні відносини із Сирією Україна розірвала 2022 року через визнання нею "незалежності" тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей.
Контекст:
Башар Асад на посаді президента Сирії замінив власного батька, очоливши країну 2000 року. Хафез Асад обіймав цю посаду 29 років (у 1971–2000 роках). Воєнний конфлікт у Сирії триває із 2011 року. У бойових діях у різний час брали участь урядові сирійські війська, опозиційні сили, радикальні ісламісти, курди, бойовики "Ісламської держави", а також збройні сили РФ, США, Ірану й Туреччини.
Наприкінці листопада 2024 року опозиційні Асаду угруповання розпочали наступ на Алеппо, друге за величиною місто Сирії, яке урядові війська контролювали із 2016 року. 30 листопада, влада Сирії оголосила про "тимчасове виведення військ" з Алеппо для нібито підготовки до контрнаступу.
5 грудня повстанці увійшли в Хаму, стратегічно важливе місто на півдні країни, відрізавши війська, лояльні Асаду, від головного маршруту, який з'єднує Дамаск з Алеппо. Уранці 8 грудня сирійські повстанці заявили про звільнення Дамаска.
7 грудня з'явилася інформація, що Асад утік зі столиці. Його дружина й діти, за даними ЗМІ, полетіли до країни-агресора Росії минулого тижня. Де зараз Асад, точно невідомо. Прем'єр-міністр країни востаннє з ним розмовляв 7 грудня. ЗМІ писали, що Асад міг загинути під час падіння літака, яким вилетів із Дамаска. МЗС РФ заявило, що він вирішив піти з посади і покинути країну, але не повідомило про його подальшу долю.