Білорусь надіслала ноту протесту Україні через заміну прапора у Дніпрі. Філатов відреагував
"Білоруська сторона розглядає подію як цинічний прояв недружнього ставлення до суверенної білоруської нації та акт державного вандалізму з боку влади України, що грубо порушує основоположні принципи міжнародного права", – зазначили у релізі.
Посольство висунуло вимогу повернути офіційний прапор Білорусі на алею біля входу у мерію Дніпра, попросити вибачення і провести розслідування "за фактом осквернення офіційних символів іноземної держави".
Міський голова Дніпра Борис Філатов 10 лютого на своїй сторінці у Facebook відповів білоруським дипломатам.
“Ми живемо у вільній країні, розумієте? У нас кожен громадянин може вийти до мерії з плакатом: "Борю, коли ти вже здохнеш?" І йому за це нічого не буде. Його не поб'ють палкою омоновці і його не посадять у камеру. Так, безперечно, Борі такі плакати можуть не подобатися, але демократія Борі подобається більше. Тому, якщо місцева молодь за бюджет участі встановила біля мерії флагштоки з прапорами національних громад, то вона має право ці прапори міняти так, як їй заманеться", – заявив мер.
Він додав, що в Україні біло-червоно-білого прапора не заборонено, тому "молодь може вішати біля мерії будь-які прапори, які захоче. Хоч райдужні".
9 лютого Філатов повідомив, що у Дніпрі на Алеї багатонаціонального міста, відкритій у 2019 році, змінили офіційний білоруський прапор на біло-червоно-білий. Приводом для такої заміни стали антиукраїнські заяви Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі.
Контекст:
Відносини Києва та Мінська загострилися влітку 2020 року – після того, як Україна відмовилася визнавати результати президентських виборів у Білорусі, а Лукашенка – обраним президентом країни. Також Київ висловлював підтримку білоруським протестувальникам, які проводили масові акції проти фальсифікацій на виборах.
Із 26 травня 2021 року – через примусове приземлення літака авіакомпанії Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, та подальше затримання білоруського опозиційного журналіста Романа Протасевича та його дівчини Софії Сапеги – Україна вирішила припинити авіасполучення з Білоруссю, а з 29 травня заборонила білоруським літакам використовувати свій повітряний простір.
На початку липня Лукашенко висунув вимогу повністю перекрити кордон з Україною, заявивши, що з України "надходить величезна кількість зброї". Він називав курс України "додатковою загрозою" та звинувачував владу країни у проведенні "політики конфронтації".
На тлі нарощування Росією чисельності військ біля кордону з Україною Лукашенко заявив, що армія Білорусі діятиме "точно так, як російська", у разі ескалації на Донбасі, і допустив завдання "ракетного удару і не тільки" по Україні.
В інтерв'ю пропагандисту Володимиру Соловйову Лукашенко заявляв, що у разі війни з Україною країни Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) впораються за "три-чотири дні", а також, що визнає окупований Росією Крим російським, коли його про це попросить президент РФ Володимир Путін.