Богдан: Нам треба молитися, щоб була тепла зима. До -5 °C ми якось пройдемо. Якщо буде -5...-10 °C, будуть віялові вимкнення, а якщо буде -15 °C, ми нахер замерзнемо G

Богдан: Якщо будуть лютневі морози, у нас буде дупа
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
У разі низьких температур взимку в Україні ймовірні віялові вимкнення електрики та енергетична криза. Про це в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону заявив колишній глава Офісу президента України Андрій Богдан.

"Ось у нас ще грудень – це передноворічний святковий місяць, коли всі витрачають гроші якось із надією, що ми щось витягнемо зі сховку і проживемо. Але у січні – лютому цього не буде. У нас звільнятимуть людей, у нас згортатиметься промисловість, зменшуватимуться надходження до бюджету. У нас на ціні газу та електроенергії згортатиметься економіка", – сказав він.

Богдан на запитання, чи розуміє це президент Володимир Зеленський, відповів: "Не розуміє, взагалі не розуміє приблизно навіть, про що йдеться".

"Складник – це енергоносій. У нас енергетична криза. Він на пресконференції каже: "У нас із 2014-го до 2018 року було набагато гірше з кількістю газу у сховищах – значно менше. І ми начебто пройшли. Зараз у нас вище". Але він не розуміє: у цей час не кількість газу у ПГС має значення. Має величезне значення кількість газу у трубі, в газотранспортній системі. Там має бути певний тиск. І скільки ти із газотранспортної системи забрав, стільки ж водночас ти маєш туди закачати. Ось наприкінці лютого, якщо у нас будуть морози такі самі, як були торік, ми математично... У нас газ буде в сховищах, але дістати його звідти миттєво неможливо. У той час – 10-го умовно лютого – якщо буде -15 °C, нам у газотранспортній системі бракуватиме газу. І в нас почнуть замерзати якісь містечка. Їх треба вимикати. Як Алчевськ. Далі у нас у тому самому лютому починається енергетична криза. Тому що вугілля нема. І ті кораблі, які, як каже Володимир Олександрович, пливуть, – їх мало. У нас споживання у рази вище", – заявив він.

Колишній глава ОПУ зазначив, що це кораблі ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова.

"Це ДТЕКівські кораблі. І суть конфлікту з Ахметовим – це саме. Це кілька разів лунало. Але це спільна відповідальність і держави, і приватного [сектору]. Так до ДТЕК же кораблі пливуть, а до держави не пливуть. Ви ж не подбали, ви ж не розумієте, що у вас у лютому буде. Якщо будуть лютневі морози, то у нас дупа. У нас планово... Вони спустили воду. Води у водосховищах не вистачає. Вони зараз женуть усю воду, яка є. Вони спустили воду. У нас вистачає на один місяць. Ми її зараз у грудні випустимо – і січень – лютий води не буде. Ми не зможемо генерувати пікове навантаження. Вони планують… Вони кажуть, працюватиме 15 блоків із 15 наявних атомних", – заявив Богдан.

За його словами, в Україні зараз працює 14 блоків.

"Це далі від тієї інженерної межі, яку ми коли-небудь робили. Ми не знаємо, які будуть реакції. Плюс атомні блоки – вони... Професіонали кажуть: вилітають. Це просто автоматика спрацювала: стрибнуло навантаження – і все: автоматика вимикає блок. Це певний час регламентних робіт. Він довгий. У нас пікові навантаження у лютневі морози просто нема чим перекривати. І що буде? Лебідь один, другий, третій, четвертий… За це має хтось відповідати. Але ж не буде відповідати за це Володимир Олександрович, який до цього привів. Потрібно призначити винного. Дімо, призначать винним найбагатшу людину у країні: Ріната Леонідовича Ахметова. Неважливо. Дивись: народу подобатиметься. Адже народу подобається, коли грабують багатих", – заявив він.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Як зазначає "Німецька хвиля", в Україні 15 ТЕС та три ТЕЦ. Вісім найбільших ТЕС належать енергетичному холдингу ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова, три – державному "Центренерго", ще одна – компанії "Донбасенерго" нардепа Максима Єфімова.

Під час пресмарафону, що відбувся 26 листопада, Зеленський заявив, що не дозволить великому бізнесу шантажувати суспільство енергетичною кризою. "Будувати свою державку всередині держави – мені здається, це неправильно і це на все впливає. Це значить, що якщо тебе щось не влаштовує, ти у будь-який момент можеш перекрити кисень державі, тому чи іншому міністерству, погрожувати, що завтра буде енергетична криза, просто припинити, наприклад, опалення тієї чи іншої домівки або селища. Ти не маєш права шантажувати суспільство, шантажувати народ України. Навпаки, відповідальними за зрив опалювального сезону повинна бути і держава, і ти – ми ж з тобою разом!" – сказав Зеленський, не уточнивши, про кого йдеться. ЗМІ, зокрема, "Українська правда" та "BBC News Україна", припустили, що про Ахметова.

У ДТЕК назвали заяви Зеленського несправедливими та безпідставними. У компанії зазначили, що "знайшли дефіцитне на світових ринках паливо та допомогли державній генерації", а також видобули цього року рекордні обсяги природного газу – 2 млрд м&³3;. "ДТЕК завжди допомагає державі й під час безпрецедентної світової кризи також потребує підтримки. Натомість ми стикаємось із постійним тиском, надуманими звинуваченнями й дискримінацією", – зазначили у компанії.

Цього року Україна розпочала опалювальний сезон із низькими запасами вугілля. Затверджений Міністерством енергетики графік накопичення вугілля передбачав, що вже у вересні запаси вугілля перевищать 2 млн тонн, але наприкінці жовтня в Міненерго констатували, що реальні запаси на станціях – учетверо менші за заплановані, зазначив "Фокус".

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль стверджує, що осінньо-зимовий період в Україні пройде стабільно й енергоресурсів на опалювальний сезон вистачить. Він зазначив, що "є нерівномірність постачання" вугілля через дефіцит у світі, але Україна накопичила 17,6 млрд м&³3; газу у сховищах. Водночас за опалювальний сезон Україна в середньому використовує 8 млрд м&³3;, "у найбільш жорсткий та холодний" – 10 млрд м&³3;, повідомив прем'єр, наголосивши, що "у нас газу абсолютно достатньо і для опалення, і для технологічних потреб".

Низка мерів, зокрема, мер Києва Віталій Кличко та мер Одеси Геннадій Труханов, заявили про ризик віялових вимкнень електроенергії в Україні. Але Шмигаль назвав цю інформацію дезінформацією. "Віялових  відключень у країні немає", – заявив прем'єр, закликавши не плутати їх із регламентними роботами на електромережах. Про це також сказав міністр енергетики Герман Галущенко.