Боррель про війну в Україні: Ми не бачимо світла в кінці тунелю
Інтенсивність бойових дій під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну не дає змоги робити позитивні прогнози про кінець війни. Про це високий представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики й політики безпеки Жозеп Боррель сказав, виступаючи на інвестиційному форумі ЄС – Центральна Азія у Брюсселі. Текст дипломатична служба Євросоюзу опублікувала 29 січня.
За словами Борреля, незважаючи на "суттєві санкції проти Росії, які значно послабили її воєнну машину", вона зберегла ресурси для агресії, і протистояння в Україні триває.
"Інтенсивність бойових дій зростає, і ми не бачимо світла в кінці тунелю", – заявив глава європейської дипломатії.
Боррель вважає, що суверенітет і незалежність, територіальна цілісність будь-якої країни мають бути незаперечними.
"Ми маємо уникати повернення у світ, де "сила має право" і де могутні країни можуть змінювати кордони в односторонньому порядку", – ідеться в тексті його промови.
Він закликав партнерів по Євросоюзу до більшої координації у впровадженні заходів проти агресора, зазначивши, що ЄС "уважно стежить" за торгівлею між єврозоною, країнами Центральної Азії та Росією.
"Ми намагаємося проаналізувати, які механізми дають змогу обходити санкції, і маємо розширювати нашу співпрацю в цьому напрямі", – додав представник ЄС.
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків. У квітні сили оборони вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частини Херсонської, Миколаївської та Харківської областей.
5 червня 2023 року в Міноборони України заявили, що на деяких напрямках сили оборони перейшли до наступальних дій. Пізніше були повідомлення про деокупацію населених пунктів на сході й півдні.
Глава Української держави Володимир Зеленський наприкінці листопада визнав, що Україна не досягла бажаних результатів контрнаступу. Він пояснив, що країна не отримала всієї необхідної їй зброї від союзників, а обмежена чисельність ЗСУ не дає змоги вести швидкий наступ.
Зеленський заявив 16 січня 2024 року, що Україна не може допустити заморожування війни з Росією, бо вона неминуче відновиться. "Цей рік має стати вирішальним", – підкреслив президент України.