Бундестаг визнав Голодомор геноцидом українського народу
Резолюцію під назвою "Голодомор в Україні: згадка – пам'ять – попередження" внесли коаліційні фракції Соціал-демократичної партії Німеччини, "Союзу 90/Зелених" і Вільної демократичної партії, а також ХДС/ХСС.
Резолюцію ухвалили більшістю голосів. "Укрінформ" зазначає, що підрахунку не було, документ ухвалили через підняття рук.
"Мільйони людей в Україні стали жертвами цього цілеспрямованого й масового винищення людей голодом. Масова смерть від голоду не була результатом неврожаю, а була відповідальністю політичного керівництва Радянського Союзу за Йосипа Сталіна. Отже, Голодомор є злочином проти людяності", – ідеться в документі.
Автори резолюції зазначили, що з одного боку, голод "був прямим наслідком політики насильницької колективізації селян", а з іншого – "метою масових убивств голодом було політичне придушення української національної самосвідомості". Депутати зазначили, що від голоду й репресій постраждала вся Україна, а не лише хліборобні райони.
"З погляду сьогодення напрошується така історико-політична класифікація, як геноцид. Німецький Бундестаг підтримує таку класифікацію", – ідеться у резолюції.
У Бундестазі також заявили, що Голодомор припадає на період наймасовіших злочинів проти людяності на європейському континенті, жорстокість яких була неймовірною раніше, включно з Голокостом.
"Голодомор систематично заперечували й табуювали в Радянському Союзі, а згадка про нього була діянням, за яке карали. Замовчування інформації про голод почалося під час його розгортання. Книги про смерть були знищені, критично налаштованих чиновників – вигнали, регіони – оточили, а журналістам заборонили їздити в постраждалі регіони. У багатьох європейських країнах були дипломатичні повідомлення й окремі повідомлення преси про повсюдний голод у Радянському Союзі. Але вони закрили на це очі, навіть більше, їм було вигідно ввозити дешеве зерно з Радянського Союзу", – заявили депутати.
Бундестаг заявив, що вшановує пам'ять жертв Голодомору.
"Більше ніж будь-коли в ці дні незаконної агресивної війни Росії проти України, яка водночас є посяганням на наш європейський порядок миру й цінності, ми виступаємо за те, щоб не було більше місця великодержавним устремлінням і придушенню в Європі", – ідеться в резолюції.
Парламент закликав німецький федеральний уряд і надалі політично підтримувати пам'ять жертв Голодомору і його міжнародну популяризацію, наприклад, за допомогою різних освітніх пропозицій; і надалі рішуче протидіяти будь-яким спробам "запускати однобокі російські історичні наративи"; в усіх випадках "просувати саморефлексивний і усвідомлений погляд на наше східне сусідство і його строкату та складну історію, щоб сприймати історичний досвід і висвітлювати білі плями в німецькому погляді на нашу спільну європейську історію".
Також Бундестаг закликав уряд і надалі надавати політичну, фінансову, гуманітарну й військову підтримку Україні "як жертві агресивної війни Росії, яка порушує міжнародне право, та імперіалістичної політики Володимира Путіна".
У 2019 році на сайті Бундестагу зареєстрували петицію з вимогою визнати Голодомор 1932–1933 років в Україні геноцидом. Вона набрала необхідну для розгляду кількість підписів.
16 грудня 2021 року Верховна Рада ухвалила звернення із закликом до влади Німеччини визнати Голодомор геноцидом українського народу.
Контекст:
Голодомор 1932–1933 років – масовий голод, який спричинив багатомільйонні людські жертви у сільській місцевості на території Української РСР. На сайті музею Голодомору зазначають, що загальна кількість померлих через голод у ті роки сягала 7 млн людей. В Україні Голодомор сприймають як акт геноциду українського народу, інспірований урядом СРСР. День пам'яті жертв Голодомору припадає на четверту суботу листопада.
У 2016 році Верховна Рада України звернулася до демократичних держав із проханням визнати Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу.
Згідно з даними опитування, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг" у листопаді 2022 року, 93% українців згодні з тим, що Голодомор 1932–1933 років був геноцидом українського народу.
Голодомор визнали геноцидом українців понад 10 держав, зокрема Австралія, Грузія, Еквадор, Естонія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, США, Угорщина, Португалія, Ірландія, Молдова і Ватикан.
Росія заперечує, що Голодомор був геноцидом українців.