Бутусов: У справі щодо Іловайська немає свідчень головного свідка – Петра Порошенка G

Бутусов: Чого варте розслідування, де головного свідка не допитали, а головному вбивці не оголосили підозру?
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
Головний редактор інтернет-видання "Цензор.НЕТ", військовий експерт Юрій Бутусов в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону назвав розслідування Іловайської трагедії "злочинною імітацією та брехнею".

"Це просто аморально з боку керівників країни. Доки в нас це триває, ми ніколи не зробимо висновків із цієї війни, ніколи не побудуємо правильної стратегії перемоги та виживання країни і ніколи не віддамо те належне, чим ми зобов'язані героям Іловайська", – сказав Бутусов.

Він вважає, що для держави Україна дуже важливо, щоб щодо Іловайської трагедії провели неупереджений судовий процес.

"Я розумію, що рішення були обумовлені дуже багатьма чинниками. Десь це була й недосвідченість, десь були надії, що Захід нам допоможе, був дуже серйозний чинник нерозуміння, що відбувається на війні, бажання показати показуху (це страшна хвороба наших керівників, невижита досі), це було й нерозуміння, що таке сучасна війна, тому що досвід війни у країні, яка не воювала і не готувалася до неї весь цей час, приходив лише із кров'ю... Я хочу, щоб цей акцент пролунав: я не хочу ні на кого вішати ярлик, я не вважаю під час війни це адекватним рішенням, але я хочу, щоб був суд, який покаже дії та рішення всіх посадових осіб... Це буде досить чітко, ґрунтовно, з документами... Але суду немає", – обурився журналіст.

Бутусов розповів, що у справі було проведено військово-тактичну експертизу, але він вважає її неповною.

"Є велика проблема, до якої ми підходимо. Є політичний вплив. Хто ж відповідав за війну? Військово-тактична експертиза велику увагу приділяла виявленню ланцюжка командування, але навіть це виявилося непросто встановити. Тобто були центри ухвалення рішень, які іноді навіть без будь-якого регламенту взаємодіяли. Не було відповідальності. І дуже незрозумілою, білою плямою, яка не дає мені змоги говорити, що військово-тактична експертиза повноцінна, є відсутність у справі найважливіших свідчень найважливіших свідків. Передусім у справі немає свідчень свідка Петра Олексійовича Порошенка – верховного головнокомандувача Збройних сил України [у 2014–2019 роках]", – сказав журналіст.

Бутусов наголосив: усім відомо, що колону з українськими військовослужбовцями під Іловайськом розстріляли росіяни, але досі "юридично це ніяк не обґрунтовано".

"Ми можемо з вами у студії сказати: "[Президент РФ Володимир] Путін – убивця, він убив наших людей". Але це сталося на нашій території, і наше правосуддя зобов'язане це задокументувати, оформити у вигляді судового рішення, за нашим законом про заочне судочинство ухвалити вирок Путіну в убивстві та встановити відповідальність, чи є вона, усіх посадовців України. А як це зробити, якщо допитують багатьох солдатів, учасників [тих подій], мене допитали серед перших допитано сотні людей, зібрано 70 томів секретних документів, а головного свідка, який ухвалював рішення, давав накази як на початок операції, так і на "зелений коридор" із Путіним, є свідком проти Путіна й має розповісти нам, як Путін спочатку сказав "зелений коридор", а потім порушив свою обіцянку, хто є відповідальним за загибель такої кількості людей, навіть не допитано. Про яке розслідування може йтися? Насправді ми його імітуємо усі ці сім років", – заявив журналіст.

Він розповів, що неодноразово ставив усі ці запитання представникам Офісу генпрокурора.

"Мене періодично [туди] запрошують раз на рік перед датами, щоб показати, що там зроблено та не зроблено... Я вкотре був і сказав: "На стадіоні [президент України] Володимир Зеленський крикнув: "Чому ніхто не сидить за Іловайськ та Дебальцеве?" Вибачте, це він сказав. Чи треба відповідати за свої слова президенту? Чи ні? – сказав Бутусов. – Чого варте розслідування, де головного свідка не допитано, а головному вбивцю не оголосили про підозру?"

Журналіст повідомив, що стосовно допиту Порошенка в Офісі генпрокурора йому сказали, що слідчі дії готують.

"Ми готуємося до цього. Ось зараз, скоро будемо, чекайте". Минає рік за роком, уже половина строку Зеленського спливає [а допиту досі немає]", – обурився Бутусов.

Він припустив, що так відбувається через те, що українська влада не хоче вручати підозри керівництву Росії.

"Чому ж українська влада всі ці роки не хоче розслідувати цю справу? Чому не проведено допиту? Тому що на допиті президент Порошенко розповість про Путіна, з'явиться доказова база, і тоді треба буде висувати обвинувачення. Так, можливо, і українським посадовцям там треба буде розслідувати... Але Путіну, [міністру оборони РФ Сергієві] Шойгу, усьому керівництву Генштабу Російської Федерації потрібно буде, відповідно до закону про заочне засудження, який у нас ухвалено, висунути підозру в убивстві, і суду потрібно буде їм ухвалити вирок. І тут доказів більш ніж достатньо", – вважає журналіст.

Інтерв'ю з Бутусовим вийде сьогодні на YouTube-каналі "Дмитрий Гордон", трансляція розпочнеться о 18.00

Контекст:

2014 року, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

У середині серпня 2014 року українським військовим та добровольцям вдалося взяти під контроль більшу частину Іловайська Донецької області, але після того, як до району бойових дій увійшли російські війська, українські бійці опинилися в оточенні. Потім бойовики та російські військові заявили, що готові випустити українців, 29 серпня було створено коридор, але російська сторона порушила домовленості: коли українські військові організованими колонами розпочали рух із міста, їх обстріляли.

Слідство офіційно підтвердило загибель 366 українських військовослужбовців. За даними Офісу генпрокурора, ще 429 військовослужбовців зазнали поранень різного ступеня тяжкості, 300 потрапили в полон і 24 зникли безвісти.

За інформацією Бутусова, загинуло не 366, а 368 українських військовослужбовців, досі зниклими безвісти вважають 15 осіб. Загалом угруповання українських військ поблизу Іловайська становило 1200 осіб.

2017 року прокуратура оприлюднила результати розслідування Іловайської трагедії. За даними слідства, до неї призвели пряме вторгнення збройних сил Росії 23–24 серпня 2014 року та подальше скоєння військових злочинів російською армією. В Офісі генпрокурора вважають, що збройні сили РФ заздалегідь спланували віроломне вбивство українських військовослужбовців в Іловайському котлі й російське командування "заманювало українських військових у "зелені коридори".