"Через РФ світ на порозі продовольчої кризи". Зеленський і Ердоган скоординували зусилля щодо розблокування "зернового коридору"
"Через дії Росії світ знову опинився на порозі продовольчої кризи. Загроза голоду нависла загалом над 400 млн людей у багатьох країнах Африки та Азії. Спільними зусиллями ми маємо відвернути глобальну продовольчу катастрофу, – написав Зеленський. – Ми скоординували зусилля щодо відновлення роботи Чорноморської зернової ініціативи. Розблокування "зернового коридору" є абсолютним пріоритетом".
Зеленський розповів, що в розмові з Ердоганом також обговорювали українську формулу миру.
"Попросив президента Ердогана сприяти поверненню українських ув’язнених, зокрема кримських татар", – сказав глава держави.
Зеленський також зазначив, що висловив подяку президенту Туреччини за плідну зустріч у Стамбулі 7 липня та принципову позицію Анкари щодо членства України в НАТО.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська й Південного. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.
17 липня в Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості щодо інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.
Водночас Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". 21 липня Ердоган заявив, що в Путіна є очікування від західних країн щодо "зернової угоди".
Генсек ООН Антоніу Гутерріш повідомив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.
Зеленський у своєму вечірньому зверненні 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди" без РФ.
Зеленський за підсумками засідання ставки верховного головнокомандувача 21 липня розповів, що головкому ЗСУ Валерію Залужному, командувачу ВМС Олексію Неїжпапі та віцепрем'єру Олександру Кубракову доручили підготувати комплекс дій для продовження роботи "зернового коридору".