Через скандал із неплатежами за "зеленими" єврооблігаціями кліматичні цілі Києва практично недосяжні – експерт Atlantic Council у статті для Newsweek
Високі ціни на газ та відмова Росії постачати в Україну вугілля спричинили кризу, посилення якої може призвести до повсюдних відключень електроенергії, зазначає експерт. Він підкреслив, що це залишить багатьох українців без доступу до електрики та опалення взимку, що призведе до політичних заворушень, кризи та хаосу – саме цього хоче Росія.
Коен наголошує, що нещодавні скандали навколо президента Володимира Зеленського, зокрема різке припинення виплат найбільшому українському інвестору в галузі поновних джерел енергії, "малюють похмуру картину". Він нагадав, що державний оператор електромереж "Укренерго" розмістив облігації на суму $825 млн для виходу з платіжної кризи. Водночас "Укренерго" виплатило гроші всім виробникам поновної енергії, за винятком ДТЕК ВДЕ, і тепер уряду загрожує судовий позов із ДТЕК.
Автор доходить висновку, що "у поєднанні з глобальною енергетичною кризою здається, що кліматичні цілі, поставлені Києвом кілька тижнів тому у Глазго, практично недосяжні".
Контекст:
За інформацією "Обозревателя", увечері 13 листопада Кабмін на рівні "Ощадбанку" заблокував погашення боргів перед "зеленими" інвесторами на суму 19,3 млрд грн. "Обозреватель" також писав, що станом на 15 листопада виплати отримали всі компанії, окрім ДТЕК ВДЕ.
Це гроші, які "Укренерго" залучило через цільові єврооблігації для розрахунку із "зеленими" інвесторами. Європейський банк реконструкції та розвитку інвестував у облігації НЕК "Укренерго" $75 млн для того, щоб компанія спромоглася виплатити борги виробникам електроенергії з поновних джерел, про це банк повідомив на своєму офіційному сайті 3 листопада.
Компанія ДТЕК ВДЕ після блокування розрахунків заявила про дискримінацію у погашенні заборгованості перед підприємствами "зеленої" генерації та вимагає проведення негайного розслідування дій посадовців. ДТЕК веде підготовку до юридичного захисту своїх прав та відшкодування збитків, завданих компанії та інвесторам унаслідок махінацій уряду з розподілом коштів європейських кредитів. Згідно з повідомленням, загальна заборгованість перед компанією ДТЕК ВДЕ за 2020–2021 роки становить 4,3 млрд грн.
В.о. директора державного підприємства "Гарантований покупець" Вадим Улида написав заяву про звільнення.
Напередодні "Гарантований покупець" надіслав Кабінету Міністрів України як засновнику та суб'єкту управління підприємством лист із проханням пояснити, як діяти з "3,04 млрд грн, які знаходяться на рахунку підприємства та надійшли відповідно до постанови №1049 "Про надання у 2021 році державної гарантії за зобов'язаннями ПАТ "НЕК "Укренерго" для розрахунків із виробниками електроенергії, яким встановлено "зелений" тариф". Про це 29 листопада повідомили у пресслужбі компанії.