"Не почув адекватних пояснень щодо затримки конкурсу". Зеленський закликав комісію щодо САП "виконати свій обов'язок як належить"

Зеленський: Ніхто не має права ставити під загрозу виконання міжнародних зобов'язань України
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський закликав членів комісії з обрання глави Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) провести "як належить" конкурс. Глава держави 9 жовтня у Twitter відреагував на затримку в роботі комісії.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін повідомив у суботу, що комісія щодо САП не змогла зібратися 9 жовтня для проведення передостаннього етапу добору.

За словами Шабуніна, на засідання не з'явилися члени комісії, яких обрав парламент: Олена Бусол, Андрій Гуджал і Євген Соболь.

Про розчарування зривом засідання комісії заявили в посольстві США в Україні.

Зеленський зазначив, що "не почув адекватних пояснень щодо затримки конкурсу для обрання нового керівника САП".

"Члени конкурсної комісії мають виконати свій обов'язок як належить. Для України ефективність роботи антикорупційних інституцій є пріоритетом", – підкреслив глава держави.

Як повідомив пресцентр Офісу президента, із 2019 року "антикорупційна інфраструктура нашої держави отримала всю необхідну політичну основу для ефективної діяльності". Зокрема, ухвалили "необхідні рішення для посилення роботи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та почав функціонувати Вищий антикорупційний суд (ВАКС)".

Зазначають, що "у системі антикорупційних органів особливу роль відіграє САП, від незалежності й фаховості керівника якої залежить ґрунтовність розслідувань НАБУ та гідне представлення звинувачення у ВАКС".

Для діяльності конкурсної комісії щодо САП створили всі умови, а підготовчу роботу провели "вчасно та змістовно", зазначив Зеленський.

"Залишилися фактично фінальні етапи конкурсу. Ніхто не має права ставити під загрозу стабільність роботи антикорупційної інфраструктури та виконання міжнародних зобов'язань України", – резюмував президент.

Контекст:

У САП зараз немає керівника. Попередній – Назар Холодницький – пішов у відставку в серпні 2020 року. Він очолював відомство з 2015 року. Обов'язки глави САП виконує його перший заступник Максим Грищук.

У жовтні 2020 року Зеленський заявляв, що розраховує на обрання нового глави САП "найближчими місяцями".

Для участі в конкурсі на вакантні посади у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі подало документи 169 осіб, із них допустили 128 претендентів.

17 вересня Верховна Рада ухвалила проєкт постанови, яким затвердила членів комісії з проведення конкурсу на обіймання адміністративних посад у САП. Комісія складається з 11 осіб: чотирьох делегує Рада прокурорів, сімох – парламент.

Запропонованих кандидатів критикували опозиційні парламентські фракції, вказуючи, що в них немає досвіду у сфері боротьби з корупцією (ця вимога є у ст. 8 закону "Про прокуратуру").

Євродепутати, члени комітету із закордонних справ Віола фон Крамон-Таубадель та Міхаель Галер перед голосуванням заявляли, що Україна ризикує втратити підтримку МВФ і безвізовий режим з ЄС.

На початку серпня директор НАБУ Артем Ситник говорив, що конкурс на нового главу САП "знаходиться на паузі" і є спроби впливу на нього.

2 вересня США й Україна оприлюднили спільну заяву, у якій Україна обіцяла негайно забезпечити обрання нових очільників САП і НАБУ.