Засідання комісії з обрання глави САП зірвалося через відсутність кворуму. У США заявили про розчарування

У САП немає повноцінного керівника із серпня 2020 року
Фото: depositphotos.com

Комісія з обрання глави Спеціалізованої антикорупційної прокуратури не змогла зібратися 9 жовтня для проведення передостаннього етапу добору. Про це повідомив голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

За словами Шабуніна, на засідання не з'явилися члени комісії, яких обрав парламент: Олена Бусол, Андрій Гуджал і Євген Соболь.

"Дату практичного завдання комісія визначила завчасно, було зроблено купу протокольної і підготовчої роботи, приїхали обидва фіналісти", – підкреслив він.

Посольство США в Україні у Facebook заявило про розчарування зривом засідання комісії.

"ЄС та США дуже розчаровані незрозумілими та невиправданими затримками в обранні керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, вирішального органу в боротьбі з корупцією на високому рівні. Ми закликаємо відбіркову комісію відновити роботу без подальших затримок. Зупинка процесу відбору підриває роботу антикорупційних органів, створених Україною та її міжнародними партнерами", – ідеться в повідомленні.

Контекст:

У САП зараз немає керівника. Попередній – Назар Холодницький – пішов у відставку в серпні 2020 року. Він очолював відомство з 2015 року. Обов'язки глави САП виконує його перший заступник Максим Грищук.

У жовтні 2020 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що розраховує на обрання нового глави САП "найближчими місяцями".

Для участі в конкурсі на вакантні посади в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі подало документи 169 осіб, із них допустили 128 претендентів.

17 вересня Верховна Рада ухвалила проєкт постанови, яким затвердила членів комісії з проведення конкурсу на обіймання адміністративних посад у САП. Комісія складається з 11 осіб: чотирьох делегує Рада прокурорів, сімох – парламент.

Запропонованих кандидатів критикували опозиційні парламентські фракції, вказуючи, що в них немає досвіду у сфері боротьби з корупцією (ця вимога є у ст. 8 закону "Про прокуратуру").

Євродепутати, члени комітету із закордонних справ Віола фон Крамон-Таубадель та Міхаель Галер перед голосуванням заявляли, що Україна ризикує втратити підтримку МВФ і безвізовий режим із ЄС.

На початку серпня директор НАБУ Артем Ситник говорив, що конкурс на нового главу САП "знаходиться на паузі" і є спроби впливу на нього.

2 вересня США й Україна оприлюднили спільну заяву, у якій Україна обіцяла негайно забезпечити обрання нових очільників САП і НАБУ.