"Не проєкт загальноєвропейського інтересу". У Єврокомісії не згодні з думкою Меркель про "Північний потік – 2"
"Це було пропозицією з боку Єврокомісії, що всі газопроводи, які входять на територію ЄС або виходять з неї, повинні відповідати умовам Третього енергопакета. У тому числі умовам щодо недискримінаційного доступу до інфраструктури. З боку Єврокомісії ми завжди давали ясно зрозуміти, що "Північний потік – 2" не є проєктом спільного європейського інтересу, не сприяє досягненню цілей енергетичної політики ЄС", – сказав він.
За словами віцепрезидента Єврокомісії, його організація стежитиме за діями США і Німеччини, щоб газопровід "не призвів до проблем для України як країни-транзитера".
Домбровскіса попросили прокоментувати заяву канцлерки Німеччини Ангели Меркель, яка під час візиту до Києва 22 серпня говорила, що "Північний потік – 2" – "це не двосторонній німецько-російський проєкт, а проєкт європейського характеру".
"Що стосується Єврокомісії, то вона неодноразово озвучувала, що це не проєкт загальноєвропейського інтересу. Це дуже ясна позиція Єврокомісії", – відповів Домбровскіс.
Контекст:
"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше ніж 1200 км. Будівництво газопроводу почали 2018 року. З кінця 2019 року проєкт і компанії, що беруть участь у ньому, – під американськими санкціями, які неодноразово розширювали.
Будівництво заморожували 2019 року, коли було добудовано 93% газопроводу, за рік, у грудні 2020 року, його відновили.
Оператор газопроводу Nord Stream 2 AG у липні 2021 року зазначав, що "Північний потік – 2" готовий на 99%.
За даними Bloomberg, прокладку "Північного потоку – 2" можуть завершити до 12 вересня.
Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви і Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним" з погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".
Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить майбутні агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу мають продовжити на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).