Данілов назвав ОПЗЖ філією "Единой России" і звинуватив її в російській пропаганді
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов у своєму Facebook заявив, що партія "Опозиційна платформа – За життя" є опозиційною не до влади, а до України загалом, а її учасники дублюють і розвивають російські пропагандистські наративи.
"Власне, фактично російська філія "Единой России" в особі ОПЗЖ ставить ультиматум і шантажує не тільки Україну, але й світ загрозою розв’язання війни в Європі шляхом активізації військових дій на сході України. Нахабно погрожує нам на нашій землі, прозоро натякаючи на російські війська, які вони розглядають як свій актив тиску на українську владу та світове співтовариство", – написав Данілов 17 травня.
На думку секретаря РНБО, ОПЗЖ фактично дублює і розвиває російські пропагандистські наративи про "цькування інакомислення", "внутрішній конфлікт", "утиски російської мови".
"Саме учасники цієї "опозиції" – ті люди та політичні сили, що протягом кількох десятиріч системно та комплексно вибудовували кланово-олігархічну державу з корупційною судовою системою, із законами – правилами, виписаними під "схеми" та "відкати", з вертикаллю державного управління, налаштованою на висмоктування ресурсів із держави та "розпил" бюджетних коштів", – додав він.
Контекст:
Пост Данілова став реакцією на заяву партії ОПЗЖ "Про тривожну політичну ситуацію в Україні". У ній партійці згадали "цькування інакомислення" і зазначили що це може призвести до ескалації конфлікту на Донбасі, "який потенційно здатний перерости у велику війну в Європі".
У лютому 2021 року РНБО ввела санкції проти голови політради ОПЗЖ Віктора Медведчука, його колеги по фракції Тараса Козака і компаній, які належать їм та їхнім сім'ям (зокрема під санкції потрапили телеканали "112 Україна", ZIK і NewsOne). Обмеження до цих осіб вирішили застосувати на підставі розслідування СБУ щодо фінансування тероризму. Під санкції, зокрема, потрапив Новошахтинський завод нафтопродуктів, оскільки, за даними ЗМІ, він забезпечував нафтопродуктами окуповані Росією території Донецької та Луганської областей. Данілов заявляв, що дизпальним із цього заводу заправляють російські танки в ОРДЛО.
11 травня генпрокурорка України Ірина Венедіктова підписала Медведчуку і Козаку підозри у державній зраді і замаху на розкрадання національних ресурсів. ЗМІ повідомили, що в будинку Медведчука в Києві та офісі ОПЗЖ СБУ проводила обшуки.
Венедіктова підкреслила, що політики у справі немає, ідеться лише про кримінальні злочини.
У справі три епізоди, перший із них стосується допомоги Росії в отриманні нафтогазового родовища в анексованому Криму, другий – передання спецслужбам РФ таємних даних про українські війська, третій – участі фігурантів у розробленні проєкту "Луч", за допомогою якого планували вербувати українських мігрантів у РФ.
12 травня Медведчук і його адвокати прийшли в Офіс генпрокурора та ознайомилися з підозрою. За словами захисників політика, його повідомили про підозру за ст. 111 (державна зрада) та ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Як уточнила Венедіктова, підозра за ст. 438 стосується розкрадання національних ресурсів на тимчасово окупованій території Криму.
13 травня Печерський райсуд Києва відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня і йому наділи електронний браслет. Прокуратура просила заарештувати його до 10 липня з альтернативою застави 300 млн грн.
Медведчук назвав справу політично мотивованою.