Данілов порівняв українські телеканали, які потрапили під санкції, з філіями фашистських ЗМІ
Міжнародним організаціям, які засудили введення санкцій проти українських телеканалів "112 Україна", ZIK і NewsOne, потрібно вивчити деталі цього питання. Про це 4 лютого заявив у Facebook секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України Олексій Данілов.
"Стурбованість, яку ці поважні організації висловлюють щодо санкцій, введених у дію рішенням РНБО України щодо окремих інформаційних ресурсів, очікувана і зрозуміла. Водночас вважаємо за необхідне закликати поважні журналістські інституції не робити поверхневі оцінки і стандартні заяви, а вивчити деталі, розібратися у суті, а не за формою", – написав він.
Секретар РНБО зазначив, що Україна вже сім років живе у "виняткових обставинах", під час яких, як вважають міжнародні об'єднання журналістів, можна застосовувати заборони, і ця надзвичайна умова – війна.
"Війна, яку веде проти нашої країни Росія, використовуючи, зокрема, всі технології інформаційної війни, які жодним чином "не відповідають міжнародно-правовим стандартам", на необхідність дотримання яких нам указують. Одним із знарядь гібридної зброї Росії в боротьбі проти України є телевізійні ресурси, фінансування яких фактично здійснює країна-агресор через афілійованих із нею політиків", – пояснив Данілов.
Він вважає, що Міжнародній федерації журналістів (IFJ) і Європейській федерації журналістів (EFJ), які засудили санкції української влади, "варто було зробити найелементарніший аналіз контенту телевізійних каналів, долею яких вони так опікуються, щоб визначити, наскільки він відповідає високим світовим журналістським стандартам об’єктивності і неупередженості".
"Чи можлива була би робота у Великобританії і США під час Другої світової війни філій фашистських газет і радіостанцій? Їх закриття також було би розцінено як напад на "свободу слова"? А Україна на сьогоднішній день перебуває в ситуації відкритої військової агресії, коли вперше з 1945 року на європейському континенті одна країна зробила спробу анексувати частину території іншої держави", – підкреслив секретар РНБО.
Він заявив, що на Україну напали, і вона буде "діяти так, як потрібно, щоб зберегти державу і незалежність".
2 лютого президент України Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО про застосування санкцій проти народного депутата від "Опозиційної платформи – За життя" (ОПЗЖ) Тараса Козака і телеканалів, які йому належать.
Санкції передбачають позбавлення ліцензії "112 Україна", ZIK і NewsOne, їм наказано зупинити мовлення, всю легальну діяльність медіакомпаній зупинено строком на п'ять років. Провайдери відразу ж почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право вести мовлення для українців".
За даними видання ZN.UA, санкції проти Козака і пов'язаних із ним юридичних осіб ввели після розслідування спецслужб, у процесі якого встановили схеми з постачанням вугілля з окупованих територій України.
Данілов говорив, що 17 із 19 членів ради проголосували за це рішення, один утримався, ще один – у відрядженні. Утримався спікер парламенту Дмитро Разумков, не голосував міністр оборони Андрій Таран, оскільки зараз він перебуває в Індії. Разумков заявив, що якщо українських громадян викрили у фінансуванні тероризму, їх потрібно притягнути до кримінальної відповідальності, а не вводити санкції. Також він зазначив, що якщо телеканали викрили у співпраці з країною-агресором, у них можуть відкликати ліцензії.
Зеленський заявив, що на пропаганду має бути жорстка реакція з боку суспільства. Він підкреслив, що рішення про санкції "ухвалено одразу після того, як були зафіксовані та обговорені конкретні підстави для цього".
Український Мінкульт надіслав у YouTube запит про блокування каналів "112 Україна", ZIK і NewsOne.
У парламентській фракції ОПЗЖ заявили, що ініціюватимуть імпічмент Зеленського у зв'язку з рішенням про санкції проти телеканалів.
Українські санкції проти трьох ЗМІ 3 лютого підтримали у США і країнах Євросоюзу.