ДБР завершило розслідування щодо найбільшої справи Майдану. Перед судом постане Янукович і весь тодішній силовий блок

ДБР заявило по завершення розслідування найбільшої справи щодо Майдану 2014 року
Фото: EPA

Працівники Державного бюро розслідувань завершили розслідування масштабної справи щодо колишнього керівництва держави за організацію розгону й розстрілів демонстрантів 18–20 лютого 2014 року. Про це повідомляє пресслужба ДБР 4 жовтня.

Обвинувальний акт передано в суд. У вчиненні злочинів обвинувачують експрезидента України Віктора Януковича і колишніх високопосадовців. Серед них (на той час):

  • міністр внутрішніх справ України;
  • заступник міністра внутрішніх справ України;
  • голова СБУ;
  • перший заступник голови СБУ – керівник Антитерористичного центру;
  • міністр оборони України;
  • начальник Головного управління – командувач внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України;
  • в.о. начальника ГУМВС України в місті Києві;
  • заступник начальника ГУМВС України – начальник міліції громадської безпеки;
  • командир ПМОП "Беркут" при ГУМВС України в місті Києві.

Колишніх президента й керівників силового блоку обвинувачують в організації вчинення з 18-го до 20 лютого 2014 року у складі злочинної групи незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій, перевищення працівниками правоохоронних органів влади та службових повноважень, умисних убивств і закінчених замахів на вбивства, заподіяння умисних тяжких тілесних ушкоджень, а також організації терористичного акту.

Слідство встановило, що вони 18–20 лютого 2014 року віддавали накази й ухвалювали рішення щодо застосування працівниками правоохоронних органів без відповідних підстав і з порушенням норм чинного законодавства спеціальних засобів, військової техніки, вогнепальної зброї для силової протидії й розгону демонстрантів у центрі столиці та припинення акцій протесту. Також посадовці організували штурм Майдану під виглядом "антитерористичної операції", а вранці 20 лютого наказали розстрілювати мітингувальників. Це робили з перевищенням влади, службових повноважень, без жодних законних підстав, ідеться в повідомленні.

За даними слідства, дії колишнього президента й екскерівників правоохоронних органів призвели до масових жертв серед учасників акцій протесту в центральній частині Києва, зокрема до смерті 67 цивільних осіб. Усього постраждали 887 осіб і 132 правоохоронці, зазначає ДБР. Завдано майнових збитків на суму понад 16 млн грн.

Також слідство встановило, що колишні голова СБУ та командувач внутрішніх військ МВС України після розпаду СРСР проходили військову службу у збройних силах країни-агресора Російської Федерації, унаслідок чого набули громадянства РФ, дістали допуск і доступ до військової й державної таємниці РФ, склали присягу на вірність її народу й перебували на всіх видах забезпечення у збройних силах Росії. Віддаючи накази на застосування насильства щодо мітингувальників, вони діяли в інтересах Російської Федерації, якій давали присягу, заявили в ДБР.

Це кримінальне провадження об’єднує 1019 епізодів злочинного перешкоджання акціям протесту й нараховує 1878 томів зібраних матеріалів.

Зважаючи на те, що частина обвинувачених переховується на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, правоохоронці візьмуть їх під варту і передадуть суду одразу після того, як Збройні сили України звільнять ці території, ідеться в повідомленні.

Максимальне покарання за названі злочини передбачено у вигляді довічного позбавлення волі, додали в ДБР.

Контекст:

Наприкінці 2013 року на той момент президент України Віктор Янукович відмовився підписувати у Вільнюсі документи про євроінтеграцію України, що спричинило масові акції протесту у країні.

Із 21 листопада 2013 року до кінця лютого 2014 року по всій Україні відбувалися протести, які назвали Євромайданом, а пізніше  Революцією гідності. Мітингувальникам протистояли правоохоронні органи й найняті владою озброєні бандити (тітушки). Закінчився Євромайдан наприкінці лютого 2014 року втечею Януковича до Росії.

22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала, що Янукович самоусунувся з посади й не виконує своїх обов'язків, після чого оголосили нові президентські вибори. Того самого місяця Янукович покинув Україну, зараз він із сім'єю проживає в Росії.

У січні 2019 року Оболонський суд Києва заочно визнав Януковича винним у державній зраді й пособництві у веденні агресивної війни й засудив його до 13 років позбавлення волі.

Окрім того, як повідомив Офіс генпрокурора України, Януковичу інкримінують перешкоджання акціям протесту, перевищення влади та службових повноважень, умисні вбивства й замах на вбивства, організацію теракту. Серед підозрюваних також керівництво РНБО України, Міністерства оборони, СБУ, МВС, київської міліції. Високопоставлених осіб із Росії серед фігурантів розслідування немає.