Депутатка від партії Макрона про ПДЧ для України: Що зупиняє Францію? Думаю, причин багато
Ведуча Тетяна Попова зазначила, що Фор-Мунтян зустрічалася з колегами з українського парламенту і ті порушували питання ПДЧ. Вона запитала: "Що зупиняє зараз Францію віддати свій голос за ПДЧ для України?"
"Я думаю, що причин багато в цьому плані", – відповіла співрозмовниця.
На думку Фор-Мунтян, однією з причин є війна на Донбасі.
"Я важко уявляю (думаю, що колеги з НАТО теж), як країна, яка у воєнному стані, може увійти до складу НАТО. По-друге, наскільки я розумію, я не фахівець у цій справі, Україні запропонували багато типів партнерств, щоб рівень країни підходив під стандарти НАТО, до питань входити у склад самого НАТО. Ось що я розумію наразі", – додала вона.
Контекст:
Колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер повідомляв, що Україна мала отримати ПДЧ в НАТО ще у 2008 році на саміті Альянсу в Бухаресті, але союзники Сполучених Штатів по Альянсу побоювалися створення "автоматизму в напрямі до членства".
Курс на членство в ЄС і НАТО закріплено в Конституції України.
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої у 2015 році, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
6 квітня президент України Володимир Зеленський заявляв під час телефонної розмови з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що Альянс – це єдиний шлях до закінчення війни на Донбасі і що надання Україні плану дій щодо членства "стане справжнім сигналом для РФ". Коментуючи розмову із Зеленським, Столтенберг заявив, що НАТО твердо підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначено, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
Президент США Джо Байден заявив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас на запитання, чи отримає Україна план дій для членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба побачити" і спершу Україна має викорінити корупцію.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив у липні, що Україна хоче мати від НАТО конкретну інформацію про перспективи приєднання до Альянсу. "Якщо Росія є причиною, не кажіть нам, що це через брак реформ", – підкреслив Кулеба.