Дерипаска втратив не менш ніж $2 млрд від виведення своїх активів з-під американських санкцій – лобісти
$2 млрд, яких позбувся російський бізнесмен Олег Дерипаска, – найбільша в історії фінансова втрата, якої будь-коли зазнавав якийсь олігарх, стверджують лобісти з компанії Mercury.
Російський підприємець Олег Дерипаска втратив щонайменше $2 млрд через реалізацію так званого плану Баркера – комплексу заходів із виведення групи En+ і пов'язаних із нею структур з-під контролю російського бізнесмена. Таку оцінку наведено в листі старшого віце-президента лобістської компанії Mercury Дейрдри Стак членам Конгресу США. Документ, опублікований у межах закону про іноземних агентів (FARA) міністерства юстиції США, цитує російський проект "Открытые медиа".
Американський мін'юст отримав лист від Стак 7 січня 2019 року.
$2 млрд – найбільша в історії реальна "фінансова втрата, якої будь-коли зазнавав якийсь олігарх", стверджували лобісти з Mercury, не пояснюючи, як було отримано оцінку втрат.
Mercury з травня 2018 року працює на голову ради директорів En+ британця Грегорі Баркера. Саме він вів переговори про виведення En+ з-під санкцій США.
6 квітня 2018 року Вашингтон оголосив про санкції проти 24 російських бізнесменів і високопосадовців, включно з Дерипаскою. Група En+ потрапила під них як актив, контрольований бізнесменом.
27 квітня бізнесмен скоротив свою частку в En+. 18 травня він покинув раду директорів цієї компанії і компанії "Русал".
Протягом доби після введення санкцій Дерипаска через обвал котирувань акцій своїх компаній втратив понад $1 млрд, а до літа його статок скоротився майже наполовину, до $3,5 млрд, підраховував Forbes.
Улітку Баркер презентував план із виведення компанії з-під санкцій, а Mercury почала переконувати політиків, чиновників і дипломатів по всьому світу в необхідності його підтримати. Лобісти використовували аргументи про те, що санкції загрожують втратою тисяч робочих місць у США, шкодять іміджу адміністрації президента Дональда Трампа і можуть призвести до поглинання En+ китайськими компаніями. Вартість послуг Mercury становила приблизно $1 млн.
20 липня міністр фінансів США Стівен Мнучин заявив, що "Русал" звернувся до його відомства з проханням виключити його із санкційного списку.
У серпні Дерипаска подав на затвердження в мінфін США остаточний текст угоди про виведення його структур з-під санкцій.
19 грудня стало відомо, що міністерство фінансів США має намір протягом 30 днів виключити структури Дерипаски із санкційних списків, сам же він залишиться під обмеженнями.
27 січня 2019 року в американському мінфіні повідомили, що зняли санкції з компаній Дерипаски "Русал", En+ та "ЄвроСибЕнерго".