Дипломат Філіпчук заперечує причетність до "плану Артеменка"

За словами Філіпчука, він познайомився з Артеменком 2014 року й не бачився з ним відтоді аж до середини лютого 2017 року
Фото: Василь Філіпчук / Facebook

Керівник "Міжнародного центру перспективних досліджень" Василь Філіпчук заявив, що висунуті Генпрокуратурою України звинувачення щодо його можливої причетності до плану про передавання Криму в оренду Росії, який оприлюднив позафракційний нардеп Андрій Артеменко,  абсурдні.

Керівник "Міжнародного центру перспективних досліджень" (МЦПД) Василь Філіпчук заявив про свою непричетність до розробляння плану про передавання Криму в оренду РФ, який опублікував позафракційний народний депутат України Андрій Артеменко. Про це він написав у Facebook.

"Нагадаю, що вчора я повернувся з поїздки до Вашингтона, де виступив на заході в Центрі Карнегі, в якому взяли участь представники Держдепу, дипломати, експерти й колишні високопосадовці, мав зустрічі в Раді національної безпеки США, Конгресі, у багатьох аналітичних і дослідницьких центрах. Темою виступу і всіх зустрічей було представлення американському політичному істеблішменту інноваційних експертних ідей щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, зокрема ідеї створення міжнародної перехідної тимчасової адміністрації як засобу демонтажу "Л/ДНР", виконання Мінських домовленостей і відновлення суверенітету України на цій території", – зазначив він.

Філіпчук заявив, що коли зайшов 13 квітня до офісу МЦПД, до приміщення "без дозволу силою ввірвалася група людей". За словами дипломата, він запропонував керівнику групи допитати його та провести всі необхідні слідчі дії у присутності адвоката.

"Окрім того, я висловив готовність поїхати особисто з адвокатом до Генеральної прокуратури України (ГПУ) для надання пояснень усім діям. На це мені відповіли відмовою. А далі – як у фільмах про терористів. Ви тільки собі уявіть: співробітники прокуратури викрадають ключ від офісу, без жодного права закривають зсередини офіс, де розміщено декілька різних організацій, після цього, як злочинці, просто пошкоджують замок, аби ніхто не відімкнув двері і нікого не впустити всередину – ні адвокатів, ні народних депутатів, ні навіть "швидку"! І починають це беззаконня у стилі бандитських дій", – написав він.

Філіпчук додав, що познайомився з Артеменком 2014 року й не бачився з ним до середини лютого 2017 року.

"Після трирічної перерви ми зустрілися у другій половині лютого 2017 року, коли я прочитав у ЗМІ, як це подали, про "план Артеменка". Я відразу зателефонував і запросив Андрія в гості – все-таки вже три роки я послідовно займаюся цією темою, і мені цікаво, що думають і роблять інші, як і цікаво розповісти, що я думаю про питання мирного врегулювання конфлікту. Абсолютно зрозуміло, що висунуті звинувачення ГПУ – абсурдні", – додав він.

13 квітня правоохоронці провели обшук в офісі Філіпчука у справі Артеменка.

Філіпчук у 1999–2003 і 2006–2010 роках працював у представництві України при Європейському союзі, у 2005–2006 роках був спікером Міністерства закордонних справ.

У 2012–2013 роках очолював департамент європейської інтеграції секретаріату Кабінету Міністрів.

19 лютого 2017 року американська газета The New York Times написала, що Артеменко розробив концепцію укладення миру між Україною та Росією і зняття санкцій із Москви, її нібито передали тодішньому раднику президента США Дональда Трампа Майклу Флінну. За даними газети, план передбачав виведення російських військ зі сходу України та проведення всеукраїнського референдуму, на який винесуть питання про здавання Криму в оренду Росії на 50 або 100 років.

Артеменко заявив, що план розробляла група депутатів із різних парламентських фракцій, включно з опозицією, проте спростував, що в його концепції згадувалося передавання Криму в оренду.

21 лютого голова Верховної Ради Андрій Парубій оголосив про виключення Артеменка з фракції Радикальної партії.

Генпрокуратура України відкрила кримінальне провадження за підозрою в державній зраді.