До засудженого в Росії українця Клиха пустили адвоката

У РФ Клиха засудили до 20 років ув'язнення
Фото: Татьяна Щур / Facebook

Адвокат Роман Качанов відвідав засудженого в Росії українця Станіслава Клиха. За даними Уральської правозахисної групи, на тілі Клиха є сліди тортур, водночас у адвоката виникли побоювання стосовно душевного здоров'я українця.

Адвокат Роман Качанов відвідав 31 січня засудженого в Росії українця Станіслава Клиха у Верхньоуральській в'язниці в Челябінській області, повідомила у Facebook представниця Уральської правозахисної групи Тетяна Щур 4 лютого.

"Роман Качанов – перша за останні роки людина, яка потиснула руку Станіславу. До нього всі відвідувачі, окрім мами, звичайно, спілкувалися з ним тільки через скло. Доступ адвоката до Станіслава оформлювали протягом години, спілкування тривало три години", – написала Щур.

За її словами, Клих почувається задовільно, "тільки постійно болять ноги".

"Він підозрює у себе туберкульоз кістки. Оскільки їжа в тюрмі, за його словами, огидна, то він намагається харчуватися тим, що купує в магазині на ті гроші, які належать йому за законом. А оскільки в цьому магазині вибір теж мізерний, то він купує переважно печиво та солодощі. Очевидно тому він останнім часом набрав вагу. На адвоката Станіслав справив враження спокійної і доброзичливої людини, яка, проте, дуже сумує за спілкуванням, перебуваючи постійно в одиночній камері. Ділити її з кимось він, однак, не хоче, побоюючись агресії з боку співкамерників. Такий сумний досвід у нього є з попереднього місця перебування під вартою. Попри спокійну і виразну мову, зміст її викликав у адвоката серйозне побоювання, особливо після розмови з мамою Станіслава. Розповіді Станіслава про події його "мирного життя" дуже схожі на нав'язливе марення", – продовжила Щур.

Вона додала, що Качанов детально сфотографував "загоєні зараз численні глибокі пошкодження шкірних покривів на різні частини тіла" Клиха.

"Усе це дуже схоже на сліди тортур, чим вони, очевидно, і є. Станіслав написав низку заяв, зокрема і прохання про зустріч із психологом. Постараємося організувати її найближчим часом.... Незважаючи на доброзичливість і здатність до спілкування, на розвинену жваву мову, зміст цієї мови, фантастичні нав'язливі картини з минулого життя, нереальність яких підтвердила мама Станіслава, викликають серйозні побоювання стосовно його душевного здоров'я", – додала Щур.

У грудні 2017 року представництво міжнародної правозахисної організації Amnesty International у Києві повідомило, що стосовно Клиха в Росії застосували примусове психіатричне лікування.

У травні 2016 року суд у Грозному (Чечня) засудив українців Клиха і Миколу Карпюка, які нібито брали участь у першій чеченській війні в 1995 році на боці чеченських повстанців, до 20 і 22,5 років позбавлення волі відповідно.

В обвинувальному висновку було зазначено, що Карпюк керував загоном "Вікінг", який воював проти російської армії в Чечні. Нібито його підлеглий Клих 22 роки тому особисто вбив чотирьох російських військових, а колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, який входив до загону, стріляв по росіянах з автомата Калашникова приблизно 10 разів.

Обидва українці всі обвинувачення категорично заперечують. За їхніми словами, вони ніколи не були в Чечні і не брали участі в бойових діях.

У грудні Росія відмовила передати Україні Клиха і Карпюка.