Дуда: До саміту НАТО у Вільнюсі намагаємося досягти додаткових гарантій безпеки для України

Польща постійно рішуче підтримує повноправне членство України в НАТО, зазначив Дуда
Фото: Przemyslaw Keler / prezydent.pl
Польща всіма силами підтримує Україну на шляху до повноправного членства у ЄС.

Про це 5 квітня у Варшаві на спільній пресконференції із президентом України Володимиром Зеленським заявив президент Польщі Анджей Дуда. Захід транслювали у Twitter канцелярії польського глави держави.

За словами Дуди, Польща також сподівається, що Україна дедалі більше переплітатиметься трансатлантичними зв'язками через членство в НАТО.

"Сьогодні ми намагаємося досягти для України, до наступного саміту НАТО у Вільнюсі, який відбудеться цього літа [11–12 липня], додаткових гарантій безпеки, які зміцнять військовий потенціал України, що також зміцнить відчуття безпеки українського суспільства, але що також буде дуже важливим зміцненням бойового духу захисників України в їхній непростій сьогодні боротьбі з російськими окупантами, – сказав президент Польщі. – Я глибоко вірю, що ми зможемо отримати такі гарантії для України як прелюдію до майбутнього повноправного членства України в Північноатлантичному альянсі, в якому Польща весь час рішуче підтримує Україну".

Зеленський здійснює офіційний візит до Польщі вперше після повномасштабної російської агресії, і це також перший заздалегідь оголошений виїзд президента з України. Під час поїздки Зеленський зустрівся з Дудою.

Контекст:

Протягом останніх років Україна прагнула членства в ЄС та НАТО, курс на вступ до цих організацій зафіксовано у Конституції.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія та Молдова.

17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу.

23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидата.

30 вересня – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу. За його словами, західні союзники від початку російського вторгнення надали Україні військову допомогу на суму €65 млрд.

За словами Зеленського, Україна буде безкомпромісною на шляху в НАТО.