Дуда: Вступ України у ЄС – в інтересах Польщі й Чехії

Павел і Дуда провели зустріч у Варшаві 16 березня
Фото: Grzegorz Jakubowski / prezydent.pl
Польща і Чехія перебувають в "абсолютному авангарді", коли йдеться про підтримку України після повномасштабного вторгнення РФ у лютому минулого року.

Про це 16 березня у Варшаві на спільній пресконференції із президентом Чехії Петром Павелом заявив президент Польщі Анджей Дуда. Захід транслювали у Facebook канцелярії президента Польщі.

За словами Дуди, і Польща, і Чехія надають Україні не лише гуманітарну, а й військову допомогу.

"Наша співпраця щодо реальної участі у відновленні України у багатьох сенсах цього слова має велике майбутнє. Тому що йдеться не лише про участь у її реконструкції у сенсі безпосередньо фізичного відновлення України від воєнних пошкоджень та побудови її як сучасної в інфраструктурному сенсі держави. Але також про будівництво України як держави, яка, як ми глибоко віримо, у майбутньому стане членом Європейського союзу й НАТО, – сказав Дуда. – Ми з паном президентом [Павелом] не сумніваємося, що у наших спільних інтересах, щоб Україна була частиною Європейського союзу. Це також дуже сильне зміцнення нашої частини Євросоюзу, якщо Україна вступить у ЄС, з урахуванням потенціалу України".

Україна, як зазначив президент Польщі, – це "величезна країна, понад 600 тис. км&³2;, із величезними можливостями розвитку, коли йдеться про сільське господарство, із неймовірними можливостями розвитку, коли йдеться про природні ресурси, розвиток промисловості, а отже, економічний розвиток та економічне співробітництво".

"Безумовно, у наших добре зрозумілих інтересах підтримати Україну щодо цього. І ми обов'язково постараємося діяти тут найближчими роками з паном президентом. І в цьому плані, і Польща, і Чехія ставлять себе в становище конкретних адвокатів України, які підтримують ці зусилля, прагнення до вступу та розвитку", – наголосив Дуда.

Контекст:

Протягом останніх років Україна прагнула членства в ЄС і НАТО, курс на вступ до цих організацій зафіксовано у її Конституції.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні статус кандидата. Євросоюз погодився навесні 2023 року надати Україні проміжну оцінку виконання нею семи критеріїв для початку переговорів щодо вступу до Євросоюзу.

30 вересня – після того, як президент РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому їй допомагають члени Альянсу.

Міністр оборони Олексій Резніков 13 січня зазначив, що Україна де-факто вже стала членом НАТО. "Я впевнений, що найближчим часом ми станемо членом НАТО де-юре", – додав він.

2023 року Україна прагне розпочати переговори про членство в ЄС, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль 3 січня. За його словами, Україна розраховує пройти шлях переговорів щодо вступу в ЄС менше ніж за два роки.